FAKTY I MITY O SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

FAKTY I MITY O SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

 

Do dekorowania ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, oraz sufitów można wykorzystywać rozmaite detale. Sztukateria to elementy ozdobne, które sprawiają, że budynek i znajdujące się w nim pomieszczenia zyskują elegancki styl. Gzymsy, pilastry, bazy kolumn czy listwy mogą być przy tym wykonane nie z ciężkiego gipsu, a ze styropianu. Dowiedz się, jakie fakty i mity krążą na temat dekoracji z tego materiału!

Sztukateria ze styropianu nie dorównuje pod względem estetyki dekoracjom z gipsu – MIT

Styropian to materiał podatny na obróbkę. Można niemal dowolnie go formować, docinać, nadawać mu ciekawe formy. Dlatego też zrobiona z niego sztukateria jest tak różnorodna i zachwyca swoim misternym wykonaniem.

Styropianowe gzymsy, architrawy, listwy, podpory balkonowe, otuliny kolumn czy bonie mają idealnie przycięte krawędzie i efektowne żłobienia. Ozdobniki te w niczym nie ustępują tym, które powstają z masy gipsowej. Ponadto można je łatwo pomalować na dowolny kolor i dopasować do stylu elewacji czy aranżacji pomieszczeń. Sztukateria ze styropianu jest estetyczna, stanowi elegancki element wykończeniowy i nie sposób odróżnić jej od elementów z gipsu.

Styropianowe dekoracje szybko się niszczą i nie są wytrzymałe – MIT

Niektórzy zakładają, że ze styropianu może powstawać wyłącznie sztukateria wewnętrzna. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów, który nie ma nic wspólnego z prawdą.

Wysokogatunkowy i odpowiednio zabezpieczony styropian sprawdza się także na zewnątrz. Łuki, głowice kolumn, gzymsy nadokienne czy pod dach wykonane z polistyrenu ekspandowanego (EPS) są solidne, trwałe i zachowują swój nienaganny wygląd na długie lata.

Ponadto te elementy dekoracyjne zabezpiecza się specjalnymi masami, aby były one odporne na warunki atmosferyczne. Pokrywa się je tynkami sztukatorskimi oraz masami żywicznymi, dzięki czemu są jeszcze bardziej efektowne, a zarazem niepodatne na niszczenie pod wpływem deszczu, śniegu czy długiej ekspozycji na promienie słoneczne.

Właśnie dlatego sprawdzają się tak samo dobrze w suchych pomieszczeniach jak na zewnątrz i stanowią dobrą alternatywę dla gipsowej sztukaterii. Gzymsy karniszowe nie zniszczą się od energicznego przesuwania zasłon i firan, natomiast łuki i listwy zewnętrzne pozostaną w nienaruszonym stanie mimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Sztukateria styropianowa jest tańsza od gipsowej – PRAWDA

W dawnych rezydencjach znajdowało się całe mnóstwo dekoracji ściennych i sufitowych wykonanych z gipsu. Był to niegdyś jedyny materiał wykorzystywany do produkcji sztukaterii. Dziś nie bez powodu zastąpił go styropian – wykonywane z niego ozdobniki są zdecydowanie tańsze.

Mimo że styropianowa sztukateria prezentuje się tak samo dobrze jak gipsowa oraz nie ustępuje jej pod względem wytrzymałości, to jej zakup wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Udekorowanie przy jej pomocy wnętrz, elewacji czy wejścia do domu nie generuje dużych wydatków – cena takich elementów dekoracyjnych jest przystępna. Ponadto niższe koszty idą w parze ze świetnym wykonaniem oraz wytrzymałością, dlatego sztukateria ta to dobry wybór i doskonała inwestycja.

Można ją samodzielnie i szybko zamontować – PRAWDA

Sztukateria z gipsu powoli odchodzi w przeszłość, także ze względu na kłopotliwy montaż. Takie elementy dekoracyjne są dosyć ciężkie, a praca z tym materiałem wymaga pewnego doświadczenia. Dlatego też w większości przypadków konieczne jest zatrudnienie fachowców. Niekiedy okazuje się, że gipsowe elementy muszą być przycięte, a nawet przykręcone do ściany (na czas schnięcia kleju montażowego), co wymaga użycia profesjonalnych narzędzi.

Styropianowa listwa do zabudowy karnisza, gzyms halogenowy, a nawet głowica kolumny są lekkie, a ich montaż niezwykle łatwy. Ozdobniki te można bez problemu przycinać przy pomocy ostrego noża lub piły. Aby wyrównać docięte krawędzie, wystarczy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego. Sztukaterię ze styropianu mocuje się do wcześniej oczyszczonych i osuszonych powierzchni przy pomocy specjalnego kleju. Może zająć się tym jedna osoba, dzięki czemu te elementy dekoracyjne są stworzone do tego, aby samodzielnie ozdabiać, wykańczać pomieszczenia czy zewnętrzne ściany budynku.