MONTAŻ DESKI ELEWACYJNEJ ELASTYCZNEJ LUXURYART

MONTAŻ DESKI ELEWACYJNEJ ELASTYCZNEJ LUXURYART

Montaż deski elewacyjnej elastycznej LuxuryArt

Drewno to ponadczasowy sposób dekorowania elewacji budynków. Wykorzystanie naturalnych desek jest jednak dość kosztowne oraz wymaga regularnej konserwacji i zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonałą alternatywą są imitacje drewna do złudzenia przypominające swój pierwowzór. Popularnym rozwiązaniem jest elastyczna deska elewacyjna, którą można ją zastosować zarówno do ozdoby fasady, jak i wnętrz budynku. Jej ogromnymi zaletami są: elegancki wygląd, atrakcyjna cena oraz bardzo łatwy montaż. To niezwykły materiał wykończeniowy, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy, w jaki sposób można wykorzystać elastyczną deskę elewacyjną oraz jak zamontować ją w kilku prostych krokach.

Co to jest elastyczna deska elewacyjna

Deska elewacyjna LuxuryArt to rodzaj okładziny imitującej drewno. Produkowana jest z mieszanki żywicy akrylowej połączonej z piaskiem kwarcowym oraz specjalnych wypełniaczy i pigmentów. Tak przygotowana masa wzmocniona siatką z włókna szklanego, formowana jest na kształt desek i następnie suszona. W efekcie tego procesu powstają niezwykle lekkie plastyczne panele o grubości zaledwie 3-4 mm. Jednocześnie są one bardzo twarde oraz odporne na uderzenia i złamania. W sprzedaży dostępne są w postaci listew o wymiarach 15x250 cm fabrycznie zwiniętych w rulon. Dodatek pigmentów sprawia, że elastyczna deska elewacyjna ma kolor naturalnego drewna z wyraźnie odwzorowaną strukturą i słojami.

Zalety i zastosowanie deski elewacyjnej LuxuryArt

Główną zaletą deski elastycznej elewacyjnej są jej walory dekoracyjne oraz duże możliwości aranżacyjne. Doskonale imituje drewno i na pierwszy rzut oka ciężko ją odróżnić od naturalnego surowca. Wyraźnie widać na niej słoje i sęki, a jednocześnie jej powierzchnia jest idealnie gładka i nie wymaga regularnego impregnowania czy bejcowania.

Deska elastyczna dostępna jest w wielu kolorach, dzięki czemu można nią ozdobić elewację budynków w różnych stylach. Największą popularnością cieszą się imitacje rodzimych gatunków drzew, między innymi: dąb i orzech. Do klasycznych aranżacji doskonale pasuje ciepły odcień złotego dębu, a nowoczesne budynki atrakcyjnie ozdobią panele w chłodnej barwie antracytuElastyczne  deski elewacyjne można także wykorzystać do dekoracji wnętrz. Świetnie sprawdzi się na przykład jako boazeria w domowym przedpokoju lub biurowym korytarzu albo okleina, przy pomocy której odnowimy wygląd wysłużonych mebli.

Oczywiście elastyczna deska elewacyjna nie oddaje w pełni wszystkich walorów naturalnego drewna, ma jednak nad nim przewagę pod względem praktyczności i trwałości. Dzięki materiałom zastosowanym do jej wytworzenia jest:

  • łatwa w utrzymaniu – nie trzeba jej konserwować ani specjalnie pielęgnować, a w razie potrzeby wystarczy umyć powierzchnię zwykłą wodą;
  • odporna na zmienne warunki atmosferyczne – nie chłonie wilgoci, dzięki czemu nie pęcznieje ani nie pleśnieje, nie odkształca się podczas mrozów i upałów, a także zachowuje kolor i nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych;
  • niepalna – bezpieczna do zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku;
  • bardzo plastyczna i wytrzymała – nie pęka ani nie zmienia swojego kształtu i łatwo formować ją na narożnikach oraz zagięciach murów, jest także wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Deska elewacyjna elastyczna jest przy tym znacznie tańsza oraz trwalsza niż naturalne drewno i przede wszystkim można samodzielnie zamocować dekorację, bez konieczności ponoszenia kosztów wynajęcia fachowców. Panele są lekkie i proste w obróbce, a do montażu potrzebnych jest zaledwie kilka podstawowych akcesoriów oraz parę godzin czasu.

Kompletujemy akcesoria do montażu elastycznej deski elewacyjnej

Zanim przystąpimy do wykonywania instalacji z desek elewacyjnych należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria montażowe. Polecamy użycie gotowego kleju LuxuryArt na bazie dyspersji akrylowej, do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Jest bardzo mocny, elastyczny i ma wysoką przyczepność nawet na trudnych podłożach budowlanych. Potrzebny będzie także lakier zabezpieczający, którym elegancko wykończymy dekorację.

Warto zawczasu skompletować także wszystkie narzędzia, aby w trakcie pracy mieć je pod ręką. Będzie nam potrzebny: ołówek, kątownik, nóż do cięcia tapet lub ostre nożyczki, paca zębata, wałek dociskowy, gąbka, mały pędzelek o szerokości 5-20 mm oraz płaski pędzel ok. 6 cm. Do wygładzenia łączeń może się przydać także drobnoziarnisty papier ścierny.

Montaż elastycznej deski elewacyjnej LuxuryArt krok po kroku

Przed zamontowaniem desek elewacyjnych powinny być one składowane co najmniej przez 12h w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nabiorą odpowiedniej elastyczności i łatwiej będzie je układać. Pierwszym etapem prac jest przygotowanie podłoża, do którego będą mocowane panele. Należy je przede wszystkim oczyścić ze wszystkich zabrudzeń, które mogłyby obniżyć przyczepność i dokładnie wysuszyć. Warto także naprawić większe ubytki w ścianie. Można zagruntować powierzchnię murów odpowiednim preparatem gruntującym, ale nie jest to niezbędne.

Gdy mamy już przygotowane wszystkie akcesoria i podłoże, można przystąpić do montażu deski elewacyjnej elastycznej, który wykonamy w kilku prostych krokach:

Krok 1. Nakładanie kleju

Dobrze wymieszany klej nakładamy pacą zębatą na przygotowaną powierzchnię. Najlepiej zacząć od góry, w ten sposób unikniemy zabrudzenia dolnych paneli. Warto aplikować klej na 2-3 deski jednorazowo, żeby nie zdążył wyschnąć.

Krok 2. Docinanie paneli

Na deskach zaznaczamy ołówkiem linię cięcia, pomocny będzie do tego kątownik. Odpowiedni odcinek docinamy ostrymi nożyczkami lub nożykiem do tapet.

Krok 3. Przyklejanie desek

Panele układamy na ścianie posmarowanej klejem, można pomiędzy nimi zostawić fugę dowolnej szerokości lub przyklejać je na styk. Za pomocą gumowego wałka dociskamy powierzchnię deski, aby nie pozostały pod nią pęcherze powietrza, które mogłyby spowodować odwarstwianie. Nadmiar kleju najlepiej na bieżąco zmywać mokrą gąbką.

Krok 4. Retusz dekoracji

Wszystkie łączenia paneli malujemy zaprawą z kleju przy pomocy małego pędzelka i zostawiamy do wyschnięcia. Kiedy dekoracja będzie sucha można delikatnie wygładzić połączenia papierem ściernym, o ile jest to konieczne. Trzeba przy tym uważać, żeby nie porysować powierzchni desek. Żeby estetycznie wykończyć i zabezpieczyć elewację na koniec pokrywamy ją lakierem za pomocą płaskiego pędzla.

Deski elewacyjne można montować poziomo lub pionowo na całej ścianie albo tylko wybranym jej fragmencie. Dzięki temu, że panele są bardzo elastyczne z łatwością ułożymy je precyzyjnie w narożnikach oraz zaokrągleniach budynku. To doskonała alternatywa dla naturalnego drewna, przy pomocy której mniejszym kosztem i nakładem pracy stworzymy wyjątkową aranżację elewacji lub wnętrza.