JAK DOBRAĆ DOBRE DREWNO NA ELEWACJĘ DOMU?

JAK DOBRAĆ DOBRE DREWNO NA ELEWACJĘ DOMU?

 

Elewacja domu to wizytówka jego gospodarzy – powinna być estetyczna i podkreślać styl budynku. Aby była wytrzymała, należy wykonać ją z trwałych materiałów i surowców odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Ci, którzy marzą o elewacji z drewnianymi akcentami, nie muszą rezygnować z tego pomysłu – wystarczy sięgnąć po specjalne, odpowiednio przygotowane deski.

Drewno na elewacje – jakie wybrać?

Drewnianym detalom zdobiącym fasady budynków trudno odmówić uroku. Surowiec ten jest  wykorzystywany do wykonywania mniejszych wstawek czy ozdobników.

Drewno przeżywa obecnie swój renesans – sięgają po nie zarówno inwestorzy wzorujący się na nowoczesnym budownictwie, jak i osoby, które preferują tradycyjną architekturę. Jednak aby mogło ono komponować się z charakterem budynku, należy wybrać jego rodzaj także pod kątem innych elementów widocznych na zewnątrz: parapetów, dachu, rynien, stolarki okiennej. Dlatego też sięgając po ten materiał:

  • należy zwrócić uwagę na jego kolor – do niektórych domów będą pasowały deski w ciepłym, orzechowym odcieniu, a do innych utrzymane w nieco chłodniejszej tonacji kolorystycznej;
  • warto zainwestować w deski, na których widać wyraźnie zaznaczone słoje – to właśnie ich charakterystyczna faktura i wybarwienie nadają unikalnego uroku drewnianej elewacji.

Elewacja z naturalnego drewna – czy to ma sens?

Montaż drewnianych paneli na elewacji nie jest tak łatwy, jak mógłby się wydawać. Zazwyczaj są one ciężkie, a ich przycinanie wymaga użycia specjalnych narzędzi, dlatego trudno obejść się bez pomocy fachowców. Ponadto, aby zachowały one na długo swoje walory estetyczne, trzeba je systematycznie pielęgnować.

Naturalne drewno znajdujące się na fasadzie domu musi być:

  • okresowo zabezpieczane impregnatem – dzięki temu panele są chronione przed niekorzystnym działaniem warunków pogodowych;
  • starannie czyszczone – przed nałożeniem impregnatu deski z naturalnego drewna należy dokładnie oczyścić z kurzu, zabrudzeń, a następnie dobrze wysuszyć. Dlatego też elewację taką należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym latem – wtedy panele będą miały szansę szybko wyschnąć na słońcu;
  • poddawane konserwacji natychmiast, kiedy pojawią się na nim oznaki starzenia. Takie deski powinny zostać zeszlifowane, a dopiero później pokryte impregnatem.

Drewniana elewacja prezentuje się świetnie, jednak jej pielęgnacja wymaga nieco wysiłku ze strony właścicieli domu. Dlatego ci, którzy chcieliby w ten sposób wykończyć budynek, powinni zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem – wytrzymałymi deskami elewacyjnymi.

Deski elewacyjne – alternatywa dla drewna

Drewno nigdy nie wychodzi z mody, dlatego fasada z tego surowca będzie prezentowała się stylowo, niezależnie od zmieniających się trendów. Jednak tym, którzy nie chcą narażać się na regularne ponoszenie kosztów związanych z konserwacją czy impregnacją, przypadnie do gustu elastyczna deska elewacyjna. Dzięki temu, że jest wykonana z mieszanki piasku kwarcowego i żywicy akrylowej, w której zatopiono siatkę z włókna szklanego, stanowi ona wyjątkowo wytrzymały materiał wykończeniowy. Co wyróżnia elastyczne deski elewacyjne?

Nietuzinkowa estetyka

Deski te wyglądają jak naturalne drewno i wiernie odwzorowują jego strukturę. Są na nich widoczne słoje, a ich kolor nie jest jednolity. Ponadto występują w kilku odcieniach – można wybrać deskę antracytową o ciepłej orzechowej barwie lub w kolorze winchester, czyli zbliżonym do tonacji naturalnego drewna dębowego.

Łatwy montaż

Materiał ten można przycinać, wykorzystując do tego zwykłe nożyczki. Poza tym deski elewacyjne są lekkie, a ich montaż wymaga jedynie użycia specjalnego kleju.

Klimatyczna drewniana fasada nie musi oznaczać dużych wydatków związanych z konserwacją i korzystaniem z usług fachowców. Elastyczne deski elewacyjne są trwałe, mają naturalny urok, a ich cena jest bardzo przystępna.