JAK PRZY POMOCY SZTUKATERII URZĄDZIĆ KUCHNIĘ?

JAK PRZY POMOCY SZTUKATERII URZĄDZIĆ KUCHNIĘ?

 

Jak przy pomocy sztukaterii urządzić kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń mieszkalnych, w którym spędzamy dużo czasu. Nie bez powodu nazywana jest sercem domu. Urządzając wnętrze, przywiązujemy dużą wagę do wyposażenia, które będzie bardzo funkcjonalne i jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Warto zadbać również o eleganckie dodatki, które stylowo uzupełnią wystrój. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie styropianowej sztukaterii, która jest ponadczasową dekoracją. Dobierając odpowiednie dekory, można stworzyć unikatową aranżację klasycznych i nowoczesnych kuchni.

Dekoracyjna sztukateria na ścianach i sufitach

Najbardziej uniwersalnymi elementami sztukaterii są różnorodne listwy i gzymsy, które można wykorzystać na wiele sposobów. Są nie tylko niebanalną dekoracją, ale spełniają również funkcję praktyczną. Przy ich pomocy można zamaskować mankamenty w postaci spękań lub uszkodzeń tynku oraz optycznie wymodelować proporcje kuchni. Popularnym rozwiązaniem jest wykończenie wnętrza przy pomocy ozdobnej listwy przysufitowej maskującej linię styku sufitu i ściany. Wybór wzorów jest bardzo duży i z łatwością można dopasować odpowiedni do każdej stylizacji. Do nowoczesnych kuchni warto wykorzystać proste i gładkie dekory jak model FS15, natomiast w klasycznych wnętrzach można zastosować ozdoby z frezami i wałeczkami, takie jak listwa przysufitowa FS1.

Sztukateria doskonale sprawdzi się także do dekoracji kuchennych ścian. Z listew ściennych można stworzyć boazerię angielską lub francuską, które stworzą klimat przywodzący na myśl luksusowe wnętrza stylowych kamienic. Przy pomocy dekorów możemy również symbolicznie podzielić pomieszczenia na poszczególne strefy. Wykorzystując dekoracyjną listwę jako lamperię, atrakcyjnie wydzielimy na przykład kącik jadalny.

Styropianowa sztukateria wewnętrzna jest biała i pięknie komponuje się ze wszystkimi kolorami ścian oraz wzorzystymi tapetami. Można pozostawić ją w oryginale lub zmienić barwę dopasowując ją do otoczenia. Do pomalowania ozdób nadają się wszystkie farby do wnętrz na bazie wody bez chemicznych rozpuszczalników.

Listwy oświetleniowe dodadzą blasku kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które wymagają dobrego oświetlenia. Dobrze jest wykorzystywać kilka źródeł światła o różnym natężeniu, żeby móc komfortowo przygotowywać potrawy czy stworzyć odpowiedni nastrój podczas wspólnych posiłków. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie gzymsów halogenowych, które są doskonałą alternatywą dla podwieszanego sufitu z punktowym oświetleniem. Dekory można zamontować w dowolnym miejscu i dostosować ilość halogenów do własnych potrzeb. Umieszczone wokół kuchni uzupełnią górne światło lampy i równomiernie rozjaśnią całe pomieszczenie. Listwy można także dzielić na mniejsze odcinki i tworzyć ciekawe aranżacje na przykład nad wyspą kuchenną lub stołem, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Przy pomocy stylowej listwy oświetleniowej LED, która daje subtelne światło skierowane do góry, można stworzyć zjawiskową dekorację wnętrza. To świetny pomysł na wykończenie sufitu w otwartych przestrzeniach, gdzie kuchnia jest połączona ze strefą dzienną. Delikatne oświetlenie LED wieczorem stworzy klimatyczny nastrój do kolacji czy oglądania filmów i ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu bez konieczności zapalania mocnego górnego światła. Do klasycznych wnętrz doskonale pasują ozdobnie frezowane dekory, jak listwa oświetlająca sufit SGL7, a w nowoczesnych aranżacjach można wykorzystać geometryczne gładkie formy, np. gzyms SGL1. Wybór wzorów jest bardzo duży i można dodać blasku kuchni w każdym stylu.

stol z filizankami

Gzymsy halogenowe jak model GU10 lub listwy oświetlające ścianę, np. model SGL18 świetnie sprawdzą się także jako doświetlenie blatu roboczego. Wystarczy przykleić je pod szafkami kuchennymi. Styropianowe dekory są bardzo odporne na wilgoć, parę i wysoką temperaturę, zatem nie ma obawy, że się zniszczą.

Stylizacja mebli z wykorzystaniem sztukaterii

Sztukateria to prosty i niedrogi sposób na odnowienie wysłużonych mebli kuchennych i nadanie im drugiego życia. Ozdobne listwy ścienne ożywią gładkie fronty i dodadzą kuchni szykownego charakteru. Przy pomocy dekorów utworzymy wymyślne ramki na wzór mebli w stylu rustykalnym i elegancko wypełnimy przestrzeń pomiędzy górnymi szafkami a sufitem. Bogato zdobione listwy sufitowe, jak model FS24 idealnie posłużą do obudowy okapu w kuchniach angielskich i klasycznych. Natomiast wewnątrz przeszklonych witryn można umieścić nowoczesną listwę z oświetleniem LED SGL14 i atrakcyjnie wyeksponować kieliszki lub zastawę stołową. Do dekoracji wnętrz doskonale nadają się także elementy sztukaterii elewacyjnej. Komponując ozdobne gzymsy z trzonami pilastra można stworzyć oryginalną ramę dla nowoczesnych mebli, nadając im wygląd nawiązujący do historycznej architektury.

 

Sztukateria w kuchni sprawia, że wnętrze staje się wyjątkowe pod względem wykończenia i nabiera luksusowego charakteru. To prosty sposób na atrakcyjną dekorację, która przykuwa wzrok oraz dopełnienie aranżacji w każdym stylu. Warto łączyć różne elementy sztukaterii tworząc własne kompozycje i nadać kuchni oryginalny oraz niepowtarzalny wygląd.

które dosłownie wprowadzą do niego więcej życia.