JAK UKRYĆ KARNISZ?

JAK UKRYĆ KARNISZ?

 

Zasłony i firany nie służą jedynie do zaciemniania pomieszczeń i ochrony przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz – to przede wszystkim dekoracje wnętrz. Jednak aby karnisz nie zaburzał jednocześnie aranżacji pomieszczenia, warto go zamaskować. Oto kilka pomysłów na to, jak ukryć drążek lub listwę i sprawić, aby sypialnia, salon czy jadalnia były stylowe i przytulne.

Zabudowa karnisza płytami z karton-gipsu

Karton-gips to wytrzymały i solidny materiał – świetnie sprawdzi się do tworzenia elementów architektonicznych wykorzystywanych we wnętrzach pomieszczeń. Można z niego stworzyć także osłonę karniszy, jednak wymaga to nieco pracy.

Płyty z karton-gipsu należy dokładnie, starannie przyciąć na odpowiednią długość i dopasować do wolnej przestrzeni znajdującej się między oknem a sufitem. Natomiast do ich montażu potrzebne są specjalne profile aluminiowe, na których zostanie osadzona cała konstrukcja. Płyty trzeba też solidnie przykręcić, a następnie zaszpachlować łączenia. Aby zabudowa karnisza prezentowała się estetycznie, na koniec należy ją pomalować.

Taką osłonę można oczywiście wykonać samodzielnie, jednak wymaga to sporo czasu i użycia profesjonalnych narzędzi. Zabudowa z karton-gipsu jest stabilna i nie ma obaw, że uszkodzi się podczas energicznego przesuwania zasłon. Ponadto prezentuje się efektownie, a jej forma i styl są na tyle neutralne, że pasuje do większości pomieszczeń.

Drewniane osłony na karnisze

Zabudowa z drewna to odważny wybór – listwa, pod którą zostaną ukryte karnisze, będzie miała wyrazisty styl. Sprawdzi się jednak w pomieszczeniach zaaranżowanych w rustykalnym stylu.

Do stworzenia takiej zabudowy można wybrać dowolny rodzaj drewna. Deskę można polakierować, pomalować lub jedynie zeszlifować. Aby pasowała do surowo urządzonego wnętrza, można pominąć jej wykończenie.

Stworzenie takiej konstrukcji i przymocowanie jej przy oknie jest czasochłonne, natomiast sama osłona jest dosyć ciężka, dlatego obciąża sufit i ściany. Drewniana zabudowa pasuje tylko do niektórych wnętrz, jednak nie można odmówić jej szczególnego uroku.

Wnęka w suficie podwieszanym

O takim rozwiązaniu warto pomyśleć na etapie remontu mieszkania czy budowy lub wykańczania domu.

Jeśli pomieszczenia są dosyć wysokie, można wykonać w nich sufit podwieszany i ukryć pod nim oświetlenie, a nad oknami zostawić wolną przestrzeń na karnisz – w ten sposób konstrukcja zakryje drążek lub listwę. Montaż takiego sufitu jest jednak większą inwestycją, a jego stworzeniem powinni zająć się fachowcy.

Sztukaterie, czyli listwy i gzymsy karniszowe

Dzięki tym elementom można szybko i niskim kosztem ukryć karnisz – zarówno taki, który został zamontowany na suficie, jak i ten przytwierdzony do ściany. Tego typu zabudowa powstaje z gotowych elementów docinanych na wymiar. Ponadto ten element sztukaterii wewnętrznej HYPERLINK może zostać zamontowany w bardzo krótkim czasie – jest niezwykle lekki, a do jego przytwierdzenia wystarczy jedynie specjalny, mocny klej.

Gzymsy karniszowe powstają z polistyrenu – wytrzymałego i sztywnego materiału. Są one ozdobne, mają finezyjne wykończenie, a oprócz tego, że ukrywają karnisz, stanowią przykuwający uwagę detal dekoracyjny. Takie osłony karniszy można łączyć z oświetleniem LED, gdyż nie przepuszczają one promieni światła. Natomiast w przypadku nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych pomieszczeń sprawdzają się proste, ale eleganckie maskownice z polistyrenu.

Elementy te można przycinać, wykorzystując do tego ostry nóż lub piłę. Natomiast docięte krawędzie wystarczy przeszlifować papierem ścierny. Ponadto gzyms karniszowy i maskownicę z polistyrenu można pomalować, a tym samym dopasować je do kolorystyki ścian i innych detali dekoracyjnych.

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na ukrycie karnisza. Mimo tego warto stawiać na rozwiązania, które nie wymagają wiele pracy i nie generują dużych wydatków. Właśnie dlatego do maskowania drążków i listew sprawdza się lekka, tania i efektowna sztukateria z polistyrenu.