JAKA FARBA DO LISTEW STYROPIANOWYCH

JAKA FARBA DO LISTEW STYROPIANOWYCH

 

Jaką farbą malować listwy styropianowe

Sztukateria znana jest od starożytności i mimo upływu czasu nie wychodzi z mody. To bogaty zbiór różnego rodzaju dekorów, przy pomocy których możemy szykownie wykończyć wnętrza oraz zdobić elewację budynków. Najbardziej uniwersalne są listwy styropianowe przysufitoweściennewokółokienne oraz różnego rodzaju gzymsy. Duży wybór wzorów tych elementów pozwala stworzyć niebanalne aranżacje w każdym stylu, co wpływa na ich ogromną popularność.

Polistyrenowe dekory oryginalnie są białe, dzięki czemu doskonale komponują się ze wszystkimi kolorami. Czasem jednak chcemy zmienić ich barwę i dopasować ją do ścian lub po prostu odświeżyć wystrój wnętrza. Jednak czy można to zrobić i jakiej farby użyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym opowiemy o malowaniu listew styropianowych.

Czy można zmienić kolor listwy styropianowej?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Listwy styropianowe i wszystkie inne elementy dekoracyjne wykonane z tego materiału można pomalować na dowolny kolor. Zawdzięczają to specjalnej masie sztukatorskiej, którą są pokryte. Ta mieszanka żywicy i kruszywa kwarcowego sprawia, że powierzchnia dekorów ma lekko chropowatą strukturę, która dobrze absorbuje farbę. Dodatkowo powłoka ta pozwala na bezpośrednie malowanie bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Polistyrenowa sztukateria jest śnieżnobiała, dzięki czemu każdy kolor, którym ją pokryjemy, będzie żywy i nasycony.

Jaki kolor farby do malowania listew styropianowych wybrać?

Wybór barwy listew styropianowych powinien odpowiadać stylistyce wystroju wnętrza. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w aranżacji pomieszczeń, warto poszukać inspiracji w internecie i magazynach wnętrzarskich. Najbezpieczniej jest pomalować dekory w kolorze ścian, wtedy ich obecność będzie zaznaczona jedynie przez subtelny wzór. Jeśli wolimy śmiałe rozwiązania, to można wybrać barwę kontrastującą z otoczeniem i wyraźnie zaakcentować listwy. Najważniejsze, żeby kolorystyka ozdób i całego wnętrza była zgodna z naszymi upodobaniami, bo tylko w takim pomieszczeniu będziemy czuć się komfortowo i przyjemnie. Skoro już wiemy, że można pomalować listwy styropianowe i jak dobrać kolor, pojawia się pytanie: jaką farbę wybrać?

Najlepsza farba do malowania listew styropianowych

Dobra wiadomość jest taka, że do pomalowania styropianowej sztukaterii wewnętrznej nie trzeba poszukiwać specjalistycznych środków. Wystarczy klasyczna farba do wnętrz na bazie wody. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przed zakupem to upewnienie się, że w jej składzie nie ma żadnych chemicznych rozpuszczalników. Zawartość takich substancji może uszkodzić powłokę dekorów, spowodować odkształcenia i zniszczyć ich wygląd.

Do malowania listew styropianowych warto wybrać nietoksyczne farby akrylowe, dostępne w każdym markecie budowlanym. Świetnie się rozprowadzają, dobrze kryją i pozwalają uzyskać różne efekty dekoracyjne z wykończeniem: matowym, półmatowym lub z połyskiem. Można także zastosować farby elastyczne – lateksowe lub silikonowe, które bardzo szybko schną, nie blakną oraz są odporne na zmiany temperatury i wilgoć. Pomalowane nimi dekory mają idealnie gładką i satynową powierzchnię. Wszystkie wymienione rodzaje barwników umożliwiają zmywanie zabrudzeń bez ryzyka ścierania.

Farby akrylowe i silikonowe bez rozpuszczalników doskonale nadają się także do zmiany koloru elementów sztukaterii elewacyjnej. W tym przypadku potrzebne są barwniki przeznaczone do malowania zewnętrznej części budynku. Najlepiej wybrać farby elewacyjne cechujące się wysoką elastycznością w szerokim zakresie temperatur, które nie będą się łuszczyć. Zabezpieczają one dekory przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych oraz są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Dobrej jakości farba pozwoli zachować piękny wygląd listew styropianowych i pozostałych elementów sztukaterii przez bardzo długi czas.

Malowanie listew styropianowych krok po kroku

Najwygodniej jest pomalować listwy styropianowe już po ich przymocowaniu, żeby uniknąć uszkodzenia farby podczas montażu. Można to robić wtedy, gdy klej oraz masa do maskowania łączeń dobrze wyschną. Najpierw należy oczyścić dekory z kurzu i zabrudzeń oraz usunąć ewentualny nadmiar materiałów montażowych. Trzeba także sprawdzić, czy są dobrze przymocowane i nie odpadną w trakcie malowania. Powierzchnię wokół sztukaterii warto zabezpieczyć taśmą malarską, a na podłogę i meble położyć folię, żeby ochronić je przed skapującą farbą.

Listwy styropianowe i gzymsy, które są długie najlepiej malować krótkimi pociągnięciami, dzięki czemu równomiernie pokryjemy je kolorem. Do gładkich dekorów odpowiednie będą pędzle standardowej wielkości, a do tych, które mają więcej zdobień, warto użyć wąskich lub okrągłych pędzelków. Najlepszy efekt uzyskamy, malując listwy dwa lub trzy razy, przy czym zawsze trzeba odczekać przed nałożeniem kolejnej warstwy farby, aż poprzednia dobrze wyschnie. Wybierając dobrej jakości, szybkoschnące barwniki możemy znacznie skrócić ten proces i w ciągu paru godzin uzyskać całkiem nową aranżację wnętrza lub elewacji.