LISTWY PRZYPODŁOGOWE – WAŻNY DETAL W ARANŻACJI WNĘTRZA

LISTWY PRZYPODŁOGOWE – WAŻNY DETAL W ARANŻACJI WNĘTRZA

 

Listwy przypodłogowe to jeden z dowodów na to, że diabeł tkwi w szczegółach – mimo że wydają się niepozornym elementem wykończenia, to ich montaż ma ogromne znaczenie dla całego wnętrza. Aby pomieszczenie było przytulne i dopracowane w każdym calu, należy poświęcić im nieco uwagi. Dowiedz się, dlaczego ich montażu nie można traktować po macoszemu!

Dlaczego montaż odpowiednich listew przypodłogowych jest tak istotny?

Listwy przypodłogowe mogą mieć prostą formę, ozdobne frezowania czy ciekawe wykończenie, ale nie służą jedynie do tego, aby uzupełniać wystrój wnętrza. Montuje się je w specyficznym miejscu – na styku ściany i podłogi, dlatego mają znaczenie dla całego pomieszczenia.

Listwy przypodłogowe mają za zadanie:

  • chronić warstwę tynku – fragment ściany znajdujący się tuż przy podłodze jest szczególnie narażony na zabrudzenia. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i domów czy lokali użytkowych. Listwy montuje się po to, aby ściana mogła przez jak najdłuższy czas pozostać czysta i by prezentowała się estetycznie. Ponadto brak takiego wykończenia oznacza większe ryzyko odpadnięcia tynku – jego warstwa może ukruszyć się nawet od zbyt mocnego uderzenia robota sprzątającego czy odkurzacza;
  • ukrywać okablowanie – przewody znajdujące się na podłodze nie tylko sprawiają wrażenie, że w pomieszczeniu panuje chaos, ale też utrudniają sprzątanie oraz mogą być niebezpieczne, jeżeli wśród domowników znajdują się małe dzieci. Kable można ukryć pod listwami przypodłogowymi – jest to najlepszy sposób na ich uporządkowanie;
  • zakrywać szczelinę dylatacyjną – szczelina ta jest pozostawiana celowo, aby umożliwiać ścianom ruch wzdłużny. Taka pusta przestrzeń tuż przy podłodze nie wygląda dobrze, a w dodatku gromadzi się w niej kurz. Między innymi dlatego montaż listew w tym miejscu jest wręcz niezbędny. Ponadto powstrzymują one wilgoć przed przedostawaniem się pod posadzkę, a tym samym zapobiegają jej wybrzuszaniu.

Listwy przypodłogowe nie pozostają oczywiście bez wpływu na wystrój wnętrza – staje się ono dzięki nim przytulniejsze oraz nabiera eleganckiego charakteru.

Listwy przypodłogowe a estetyka pomieszczenia

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzono wnętrza, montaż przypodłogówek korzystnie wpływa na ich estetykę. W pomieszczeniach mogą zostać wykorzystane listwy o prostej formie lub nieco bardziej wymyślne – z ozdobnymi wcięciami i wyżłobieniami.

Wybierając listwy, warto zwrócić uwagę na to, aby:

  • były spójne z pozostałymi detalami wykończeniowymi – jeżeli w pomieszczeniu została już zamontowana sztukateria wewnętrzna – na przykład gzymsy czy listwy przysufitowe – powinny one tworzyć z nią harmonijną całość. Dotyczy to zarówno ich odcienia, jak i stylu;
  • pasowały do mebli i wystroju wnętrza – w pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim czy klasycznym najlepiej sprawdzą się listwy z efektownymi zdobieniami i o łagodnych, zaokrąglonych krawędziach. Natomiast w przypadku minimalistycznie, surowo zaaranżowanych wnętrz zdecydowanie lepiej zamontować przypodłogówki o prostej, geometrycznej formie i ostrych krawędziach;
  • miały odpowiedni kolor – odcień przypodłogówek może kontrastować z barwą ścian, dzięki czemu będą one przykuwać uwagę. Aby z kolei nie rzucały się w oczy, można pomalować je na taki sam kolor, jakim został wykończony Jednak odcień listew powinien pasować również do samych paneli, parkietu czy płytek. Warto zadbać też, aby dobrze komponowały się kolorystycznie ze stolarką okienną.

W wysokich pomieszczeniach najlepiej będą się prezentowały szerokie listwy, natomiast w tych niższych warto zamontować delikatniejsze, węższe przypodłogówki. Stanowią one oprawę dla podłogi i ścian oraz podkreślają ich walory.

Listwy przypodłogowe z polistyrenu – praktyczny, ozdobny i wytrzymały element wykończenia

Listwy przypodłogowe powstają z tworzywa PCV, MDF, a nawet z drewna czy aluminium. Alternatywą dla tych materiałów jest polistyren.

Z polistyrenu produkuje się listwy ścienne, sufitowe, a także takie, które montuje się na styku podłogi i sufitu. Materiał ten jest wytrzymały i sztywny, dlatego doskonale zabezpiecza ściany. Ponadto jest odporny na wilgoć i nie odkształca się. Oprócz tego listwy przypodłogowe z polistyrenu są podatne na obróbkę – aby je przyciąć, wystarczy wykorzystać naostrzony nóż lub piłę. Zdobią, podkreślają wystrój i sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się stylowo.

Montaż listew polistyrenowych wymaga użycia mocnego kleju. Można je malować, jednak tylko farbami na bazie wody. Jest to sposób na to, aby nadać im kolor pasujący do odcienia podłogi, ścian lub pozostałych elementów sztukaterii wewnętrznej.

Listwa przypodłogowa może pozostać niezauważona lub być widocznym, przykuwającym wzrok detalem. Dobrze dobrana, zamaskuje szczelinę między ścianą i podłogą, ukryje kable oraz będzie stanowiła ochronę dla tynku. Jeśli zostanie dopasowana do innych listew i zdobień, stworzy z nimi spójną kompozycję. Właśnie dlatego należy poświęcić nieco uwagi jej wyborowi i postawić na solidne, a zarazem estetycznie wykonane listwy.