LISTWY PRZYSUFITOWE - CZY PASUJĄ DO KAŻDEJ ARANŻACJI?

Listwy przysufitowe – czy pasują do każdej aranżacji?

Dekoracyjne listwy przysufitowe to charakterystyczny element klasycznych wnętrz utrzymanych w stylistyce historycznych dworków i pałacowych salonów. Dobrze czują się w towarzystwie antycznych mebli i bogato zdobionych dodatków. Bez sztukaterii trudno sobie wyobrazić pomieszczenia urządzone w stylu glamour, art déco czy vintage. Współczesne wzornictwo dekorów obejmuje również proste minimalistyczne formy, które z powodzeniem wykorzystywane są w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Odpowiednio dobrana sztukateria pozwala na stworzenie atrakcyjnej stylizacji i nadanie każdemu pomieszczeniu ekskluzywnego wyglądu.

Zasady udanej aranżacji wnętrz z wykorzystaniem listew przysufitowych

Sztukateria wewnętrzna ma przede wszystkim atrakcyjnie zdobić pomieszczenie i podkreślać jego klimat. Najważniejsze, aby idealnie pasowała stylistycznie do wystroju i tworzyła z nim spójną całość. Przed wyborem dekorów warto zastanowić się nad efektem, jaki chce się osiągnąć i na tej podstawie dopasować ich rodzaj i wzornictwo, rozmiar oraz ilość ozdób, a na końcu dopełnić całą aranżację odpowiednim kolorem. Stosując te cztery podstawowe zasady, można zrealizować każdy pomysł i stworzyć oryginalne, komfortowe wnętrze, w którym przebywanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Dobry wybór rodzaju i wzoru listew przysufitowych to podstawa

Odpowiedni rodzaj dekoracji to kluczowy czynnik wpływający na końcowy efekt. Oferta wzornictwa listew przysufitowych jest bardzo szeroka i z łatwością można dopasować ozdoby idealnie pasujące do każdego stylu aranżacyjnego. Do nowoczesnych wnętrz warto wybierać proste dekory jak model FS15 lub subtelnie zdobione, np. model FS14 złożony z dwóch stopni o gładkiej powierzchni. Dzięki temu stylizacja będzie wyglądała estetycznie i nie stanie się zbyt przeładowana dodatkami. Sztukateria w klasycznych wnętrzach może mieć bardziej ozdobne wzory, takie jak listwa przysufitowa FS1 ze żłobieniami i wałeczkami. Takie dekory świetnie dopełnią wystrój pomieszczeń w stylu glamour, rustykalnym lub retro.

Ciekawym rozwiązaniem do każdej aranżacji jest zastosowanie listew z oświetleniem LED, które wprowadzają intymny i romantyczny nastrój. Można wybrać np. gzyms oświetlający sufit SGL5 o trójkątnym kształcie lub taki ze światłem skierowanym na ścianę jak model SGL18 w formie łuku. W modernistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się także listwy halogenowe będące imitacją podwieszanego sufitu.

Dopasowanie rozmiaru listew sufitowych

Sztukateria służy nie tylko do dekoracji, ale także pomaga kreować proporcje pomieszczenia, które z jej pomocą można optycznie powiększyć albo pomniejszyć. Wysokie białe listwy przysufitowe dają wrażenie obniżenia wnętrza, a ten efekt jeszcze pogłębią dekory przypodłogowe w tym samym kolorze, co posadzka. Takie rozwiązanie jest dobre do bardzo przestronnych lokali, np. w wiekowych kamienicach, którym optycznie chcemy odjąć kilka centymetrów wysokości, żeby wyglądały bardziej przytulnie. Należy się go jednak wystrzegać w standardowym budownictwie, żeby nie stworzyć wrażenia sufitu tuż nad głową. W takich pomieszczeniach warto wybrać niższe i subtelnie zdobione dekoracje. Analogicznie zadziała szerokość listew – białe dadzą złudzenie większej przestrzeni, a pomalowane w kolorze ścian zmniejszą powierzchnię sufitu i wnętrze wizualnie będzie wyglądało na węższe.

Listwy sufitowe dostępne w Luxury Art mają wysokość od 8 do 13,5 cm oraz szerokość od 2 do 10 cm, więc bez trudu można dopasować odpowiednią do każdego pomieszczenia. Jeśli chodzi o długość dekorów, to tym nie warto się przejmować, ponieważ standardowo mają 200 cm. Wykonane są z wytrzymałego i trwałego polistyrenu oraz wykończone z największą starannością. Jednocześnie są bardzo lekkie i proste do zamontowania – wystarczy odpowiednio je przyciąć i przykleić do powierzchni za pomocą mocnego kleju. Dzięki temu samodzielnie można błyskawicznie wykreować przy pomocy listew przysufitowych wymarzoną aranżację salonu, sypialni, pokoju dziecięcego i każdego innego pomieszczenia.

Ilość dekoracji ma znaczenie

Sztukateria powinna gustownie zdobić wnętrze, ale nie dominować nad całym wystrojem. Wybierając ilość dekorów, trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i wyposażenie, które się w nim znajduje. Na niedużych metrażach można wykorzystać klasyczne listwy przysufitowe, które estetycznie wypełnią miejsce styku sufitu ze ścianą i przy okazji zamaskują wszelkie mankamenty w postaci spękań czy ubytków. Warto też wziąć pod uwagę modele z oświetleniem LED, których delikatna smuga światła sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać bardziej przestronnie. Można dodać to dekoracji listwy przypodłogowe w podobnym stylu, aby stworzyć eleganckie wykończenie ściany również na dole.

Im większe wnętrze, tym bardziej można puścić wodze fantazji i stworzyć wyjątkową aranżację. Zwłaszcza przestronny sufit kusi, żeby wypełnić jego pustkę. Za pomocą listew sufitowych warto wykończyć łączenie go ze ścianami i dodać inne ciekawe dekoracje. Można przykładowo stworzyć drugą ramkę bliżej środka sufitu albo wzór w kształcie rozety okalający żyrandol. Duże pomieszczenie pozwalają na zastosowanie wielu elementów sztukaterii, nie tylko listew przysufitowych, ale też ściennych, gzymsów i innych dekorów. Zawsze jednak trzeba pamiętać o umiarze, aby wnętrze nie nabrało kiczowatego wyglądu.

Listwa przysufitowa – biała czy kolorowa

Polistyrenowe listwy sufitowe są oryginalnie białe i doskonale łączą ścianę z sufitem, wtapiając się w niego niemal niewidocznie. Dlatego najczęściej pozostawia się je bez zmian. Jeśli chcemy zmienić ich kolor i uzyskać inny efekt stylistyczny, bez trudu pomalujemy je dowolną farbą lateksową lub akrylową. W minimalistycznych i przestronnych wnętrzach utrzymanych w stonowanej kolorystyce można dostosować dekory do barwy ścian. W ten sposób obecność sztukaterii będzie zaznaczona tylko przez subtelny wzór. Gdy efekt ma być bardziej spektakularny, można zastosować kontrastowe połączenia. Taka listwa będzie mocno odznaczała się od ściany oraz sufitu i wyraźnie zaznaczała linię okalającą wnętrze.

Czy listwa sufitowa pasuje do wszystkich aranżacji?

Sztukateria w ciekawy sposób może ozdobić każde wnętrze i nadać mu unikalnego charakteru, pod warunkiem, że jest odpowiednio dopasowana do całej stylizacji. Są jednak pewne wyjątki, gdy nie powinno się eksperymentować z dekorami. Listwy przysufitowe nie pasują do bardzo niskich i wąskich powierzchni, ponieważ mogą je optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć. Również w pomieszczeniach wypełnionych wyposażeniem i dekoracjami powinno się zrezygnować z dodatkowych ozdób, żeby dodatkowo ich nie przytłaczać. Elementy sztukateryjne mają stanowić tylko subtelny dodatek i akcentować aranżację, żeby wnętrze wyglądało estetycznie i stylowo.