MALOWANIE SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

MALOWANIE SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

Zdecydowałeś się na sztukaterię styropianową i masz zamiar dopasować jej odcień do kolorystyki ścian wewnątrz pomieszczeń lub do fasady budynku? Osiągnięcie takiego efektu jest łatwe – jeśli wybierzesz odpowiednie farby i zastosujesz się do kilku zasad, pilastry, gzymsy i listwy będą idealnie komponowały się z pozostałymi elementami architektonicznymi. Dowiedz się, jak profesjonalnie pomalować sztukaterię styropianową!

Elementy dekoracyjne ze styropianu, czyli patent na efektowne wnętrza i elewację!

Sztukateria to ozdobne detale, które można montować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Powstają one z twardego styropianu, który jest następnie pokrywany tynkiem sztukatorskim, dzięki czemu są wytrzymałe, odporne na wodę, promienie UV i mają delikatny, beżowy odcień. Są też łatwe do obróbki – można je bez problemu docinać przy pomocy domowych narzędzi, a także malować.

Kolorystyka sztukaterii styropianowej może zostać dopasowana do odcienia stolarki okiennej, dachu czy elewacji. Natomiast gzymsy i listwy znajdujące się w pomieszczeniach warto pomalować tak, aby komponowały się z wystrojem wnętrza: meblami, podłogami, dywanami czy płytkami. Można postawić na klasyczne odcienie, elegancką biel lub bawić się kolorami.

Dzięki temu, że sztukateria ze styropianu ma gładką powierzchnię, malowanie jej jest przyjemnością. Natomiast nadając efektowne kolory poszczególnym dekoracjom, można szybko i diametralnie odmienić wystrój wnętrza lub charakter fasady domu.

Jakich farb użyć do malowania sztukaterii styropianowej?

Jeśli zamierzasz ozdobić kolorem dekoracyjne detale ze styropianu, musisz zwrócić uwagę na skład farby. Nie możesz używać produktów, w których znajdują się rozpuszczalniki. Mają one właściwości żrące, dlatego mogą uszkodzić strukturę sztukaterii, a nawet ją zdeformować.

Do malowania styropianowych pilastrów, sztukaterii kolumnowej, boni czy gzymsów, należy używać farb, których skład jest oparty na wodzie. Można wykorzystywać do tego produkty przeznaczone do ścian, czyli:

 • farby akrylowe – występują one w szerokiej gamie kolorów i nie blakną, co ma duże znaczenie, gdy sztukateria jest wystawiona na działanie promieni słonecznych;
 • farby silikonowe – są elastyczne i, tak jak akrylowe, szybko schną oraz są odporne na warunki atmosferyczne i Ponadto pomalowana nimi powierzchnia jest idealnie gładka. Farby silikonowe dobrze kryją, ale dla uzyskania jak najlepszego efektu warto nałożyć na dany element dwie warstwy koloru;
 • farby lateksowe – pokrytą nimi styropianową sztukaterię będzie można czyścić na mokro i na sucho. Są bardzo trwałe, a podczas malowania nie spływają z pędzla. Nie płowieją także pod wpływem promieniowania UV. Farby takie występują także w formie sprayu, co w niektórych przypadkach ułatwia ich aplikację. Są łatwo dostępne, dobrze kryją i występują w wielu wariantach kolorystycznych.

W jaki sposób przygotować styropianową sztukaterię przed malowaniem?

Zanim rozpoczniesz malowanie styropianowych elementów, przygotuj:

 • zestaw pędzli – sztukateria jest często zdobiona, a poszczególne detale nie mają idealnie gładkiej powierzchni. Dlatego warto przyszykować i mniejsze pędzle, którymi pomalujesz wcięcia czy wyżłobienia, i większe, dzięki którym pokryjesz farbą płaskie powierzchnie;
 • taśmę malarską i folię – taśmę przyklej wokół styropianowej listwy, gzymsów i głowicy kolumny, aby farba nie znalazła się także na ścianach czy suficie. Natomiast folię umieść na podłodze oraz meblach znajdujących się w pobliżu;
 • farby kolorowe i do gruntowania.

Jeszcze przed malowaniem upewnij się, że sztukateria jest solidnie przymocowana do ściany i nie zacznie odklejać się, kiedy będziesz nanosić kolor. Ponadto dokładnie oczyść z zabrudzeń i kurzu wszystkie styropianowe elementy – dzięki temu farba będzie idealnie przylegała do powierzchni i stworzy gładką powłokę.

Malowanie sztukaterii krok po kroku

Estetycznie, równomiernie pomalowany gzyms ze styropianu czy listwy zewnętrzne wokół okien to stylowa, elegancka ozdoba. Osiągnięcie takiego efektu nie jest trudne, jednak trzeba trzymać się pewnych zasad:

 • Zawsze maluj sztukaterię po zamontowaniu.

Mogłoby się wydawać, że nakładanie farb na elementy, które jeszcze nie zostały przyklejone do ściany, fasady budynku czy sufitu, jest łatwiejsze niż wtedy, gdy zostały już one trwale przytwierdzone do wybranej powierzchni. Jednak farby wykorzystywane do malowania mogą zmniejszyć przyczepność sztukaterii do podłoża. Poza tym podczas montażu listew czy boni przez znajdujące się między nimi szczeliny może wydostać się klej. Jeśli znajdzie się on na farbie, nie będzie można go usunąć, a na dekoracji powstanie defekt estetyczny.

 • Wypełnij szczeliny pomiędzy listwami.

Zanim zaczniesz malować gzymsy czy listwy, poczekaj, aż utwardzi się klej wykorzystany podczas ich montażu. Następnie wypełnij szczeliny pomiędzy tymi elementami szpachlą akrylową, daj jej wyschnąć, a nadmiar zaschniętej masy usuń przy pomocy papieru ściernego. W ten sposób uzyskasz idealnie gładką powierzchnię, która będzie łatwiejsza do pomalowania.

 • Przetestuj wybraną farbę.

Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania, sprawdź, jak wybrany przez ciebie odcień prezentuje się na danym elemencie. W tym celu nanieś odrobinę farby w miejsce, które po montażu nie będzie widoczne.

 • Zagruntuj sztukaterię.

Mimo że niektórzy uważają, że ten etap prac można pominąć, pokrycie styropianowych dekoracji gruntem (na przykład akrylowym) niesie za sobą korzyści. Takie detale są dodatkowo wzmocnione i jeszcze odporniejsze na czynniki zewnętrzne.

 • Umiejętnie nakładaj kolor.

Nawet podczas malowania większych powierzchni unikaj długich pociągnięć pędzlem. Kolor będzie precyzyjnie nałożony tylko wtedy, gdy naniesiesz farbę stopniowo. Styropianowy element pomaluj przynajmniej dwa razy – zanim zaczniesz aplikować drugą warstwę, poczekaj, aż pierwsza wyschnie. Nie nakładaj też zbyt dużej ilości farby, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych zacieków i „pajączków”.

Niezależnie od tego, na jaki kolor pomalujesz gzymsy, podpory balkonowe czy listwy, jeśli zrobisz to starannie, będą urzekały swoim wyglądem. Kluczem do sukcesu jest wybranie właściwych farb, przygotowanie styropianowej powierzchni i precyzyjne naniesienie farby.