METODA CIĄGNIONA A NATRYSKOWA – ZALETY I RÓŻNICE

METODA CIĄGNIONA A NATRYSKOWA – ZALETY I RÓŻNICE

 

Metoda ciągniona a natryskowa – zalety i różnice

Sztukateria ma zdobić fasady budynków i ich wnętrza, dlatego musi być pod każdym względem perfekcyjnie wykonana. Tylko wtedy podniesie walory estetyczne elewacji i pomieszczeń – natomiast jej mankamenty mogą przełożyć się na obniżoną trwałość elementów dekoracyjnych. Obecnie sztukaterie ze styropianu wykonuje się, wykorzystując dwie metody. Wyjaśniamy, na czym polegają techniki ciągniona i natryskowa.

Produkcja sztukaterii ze styropianu

Podczas produkcji listew, gzymsów czy elementów kolumn zwraca się uwagę na to, aby kształty i forma dekoracji były wyraziście zarysowane.

Właśnie dlatego powstają one z trwałego, twardego styropianu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak mimo tego, że jest on tak wytrzymały, każdy ozdobny detal zabezpiecza się dodatkowo ochronną powłoką. Taka warstwa stanowi barierę dla niekorzystnych czynników atmosferycznych, czyli śniegu, deszczu, wilgoci i ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Formowanie styropianu i nadawania mu wyszukanych kształtów jest tak samo istotne jak proces zabezpieczania go przed wodą oraz słońcem. Powłoka ochronna powstaje na sztukaterii z tego materiału wykonywanej zarówno metodą ciągnioną, jak i natryskową.

Czym różni się metoda ciągniona od natryskowej?

Stworzenie powłoki na warstwie styropianu jest ważne ze względu na trwałość sztukaterii oraz z uwagi na jej wygląd. Dlatego elementy dekoracyjne są wykonywane, a następnie zabezpieczane jedną z dwóch profesjonalnych metod – ciągnioną lub natryskową.

Metoda ciągniona

Wykańczanie sztukaterii metodą ciągnioną polega na wykorzystaniu specjalnych maszyn. Każdy element dekoracyjny – taki jak gzyms, pilaster czy podpora balkonowa – jest wykrawany przy pomocy specjalne formatki. Styropian umieszczony w maszynie jest przeciągany przez odpowiedni wzornik, dzięki temu krawędzie detalu ozdobnego są ostre, a powierzchnie idealnie płaskie.

Podczas tego etapu produkcji dochodzi też do mechanicznego nałożenia warstwy zabezpieczającej. W ten sposób na sztukaterii pojawia się równomiernie rozłożona masa chroniąca dany element przed czynnikami zewnętrznymi.

Metoda natryskowa

Jest to metoda ręczna, która wymaga ogromnej precyzji i staranności ze strony fachowca. Sztukateria wykonywana tą techniką także jest zabezpieczana specjalnymi masami, jednak nie są do tego używane maszyny. Za to, aby warstwa ochronna dokładnie pokrywała cały element, odpowiada człowiek.

Nakładanie masy polega na spryskiwaniu styropianu odpowiednim preparatem – trzeba robić to bardzo dokładnie, tak aby znalazł się on we wszystkich wyżłobieniach i rowkach dekoracji.

Jakie zalety ma metoda ciągniona i czy warto stosować technikę natryskową?

Nie bez powodów metoda ciągniona jest ceniona i często wykorzystywana podczas produkcji sztukaterii. Stosuje się ją, gdyż:

  • gwarantuje, że powłoka ochronna będzie równomiernie nałożona na cały element i pokryje wszystkie jego płaszczyzny – zwiększa to tym samym trwałość sztukaterii oraz jej odporność na czynniki atmosferyczne;
  • zapewnia wysoką estetykę wykonania. Krawędzie elementów sztukaterii wewnętrznej (gzymsów karniszowych czy oświetleniowych) oraz elewacyjnej (gzymsów nadokiennych czy pod dach) są ostre i wyraziste, dzięki czemu jeszcze lepiej się prezentują;
  • elementy dekoracyjne, które są idealnie gładkie, nie sprawiają problemów podczas obróbki, a tym samym można łatwiej i szybciej je zamontować.

Metoda natryskowa, mimo że polega na nakładaniu masy przez fachowca, także gwarantuje staranne, precyzyjne wykonanie elementów sztukaterii. Metoda ta jest zwykle stosowana podczas produkcji małych ozdobnych detali o zaokrąglonych kształtach czy nieco bardziej wymyślnych zdobieniach – na przykład niewielkich zworników.

Gładka powierzchnia i perfekcyjna, równomierna warstwa ochronna oraz wyraźnie zarysowane krawędzie sztukaterii wewnętrznej czy elewacyjnej wpływają na estetykę pomieszczeń, a także całego budynku. Właśnie dlatego tak docenia się metodę ciągnioną, która zapewnia najwyższe standardy wykonywania ozdobnych elementów. Poza tym w dalszym ciągu trudno obejść się bez umiejętności człowieka, które przydają się podczas produkcji dekorów o finezyjnych kształtach.