PILASTRY - ORYGINALNA STYLISTYKA ELEWACJI

PILASTRY - ORYGINALNA STYLISTYKA ELEWACJI

 

Pilastry – oryginalna stylistyka elewacji

Współczesna architektura często wykorzystuje historyczne elementy zdobnicze, co znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w dekoracji wnętrz, jak i zewnętrznych części budynków. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowej sztukaterii elewacyjnej obejmującej bogaty zbiór dekorów w rozmaitych kształtach i zróżnicowanym wzornictwie. Interesującym elementem są pilastry elewacyjne, które odgrywają rolę szykownej dekoracji o wielu praktycznych zastosowaniach. Dają dużo możliwości aranżacyjnych i można je wykorzystać w różnych stylach architektonicznych. Warto sięgnąć po te ozdoby, aby niewielkim nakładem pracy i kosztów atrakcyjnie odmienić fasadę budynku.

Czym są pilastry elewacyjne

Pilastry elewacyjne to jedne z ciekawszych elementów sztukaterii, które wykorzystywane są w architekturze od wieków. Przyjmują formę płaskiego filara wystającego nieznacznie przed lico ściany. Swoją budową przypominają kolumnę i tak, jak ona składają się z trzech elementów:

  • bazy, będącej podstawą konstrukcji,
  • trzonu w formie listwy, który jest główną częścią filaru,
  • głowicy ozdobnie wieńczącej kompozycję.

Poszczególne części pilastra występują w różnych rozmiarach i wzorach. Trzony mogą być płaskie lub w kształcie łuku, z gładką albo żłobioną powierzchnią. Natomiast bazy i głowice są ozdobione różnego rodzaju frezowaniami i wypukłościami, a swoją formą często nawiązują do klasycznych porządków architektonicznych.

 Pilastry LuxuryArt

Pilastry LuxuryArt

Dawniej pilastry pełniły ważną funkcję konstrukcyjną, a ich współczesna wersja służy przede wszystkim do dekoracji fasady budynku i ukrycia jej mankamentów. Obecne trendy architektoniczne często sięgają po historyczne rozwiązania, dlatego dekory mogą być wykorzystane do wykończenia elewacji zarówno w klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych aranżacjach.

Zalety styropianowych pilastrów elewacyjnych

Dzisiejsza sztukateria równie pięknie zdobi budynki, jak jej starożytne pierwowzory, jednak zdecydowanie różni się od nich sposobem wykonania. Ciężkie elementy dekoracyjne ze stiuku czy gipsu zostały zastąpione przez pilastry elewacyjne stworzone z materiałów wykorzystujących nowoczesne technologie. Dekory z polistyrenu ekspandowanego są niezwykle lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Mogą być montowane na każdym rodzaju ścian i nie obciążają fasady budynku. Styropianowa sztukateria wyróżnia się także wyjątkową odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz mechaniczne uszkodzenia, co gwarantuje jej przedłużoną trwałość.

Niewątpliwymi zaletami polistyrenowych pilastrów są: niewielka waga i duża plastyczność, które pozwalają na łatwą obróbkę i montaż. Nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem i dużym doświadczeniem, żeby samodzielnie wykonać efektowną dekorację. Do przycięcia dekorów wystarczy ostry nóż lub piła, a mocowanie polega na przyklejeniu ich do ściany, używając do tego dobrej jakości kleju montażowego do sztukaterii. Miejsca styku wszystkich elementów estetycznie zamaskujemy przeznaczoną do tego gotową masą do łączeń, dzięki czemu kompozycja będzie wyglądała bardzo elegancko.

Poza funkcją zdobienia fasady pilastry mają też wiele praktycznych zastosowań. Między innymi można przy ich pomocy ukryć mankamenty ściany w postaci spękań lub nierówności. To także sprytny sposób na zatuszowanie niedociągnięć pozostałych po remoncie. Dekory chronią też elewację przed uszkodzeniem, zabrudzeniami i wilgocią. Ponadto, w zależności od miejsca mocowania, umożliwiają kształtowanie bryły budynku i optyczne zmienianie jego proporcji.

Jak wykorzystać pilastry do ozdoby elewacji

Najbardziej popularnym sposobem zastosowania pilastrów jest tworzenie efektownych aranżacji zewnętrznych drzwi i okien. Mogą występować samodzielnie, jako dekoracyjne filary wzdłuż futryny, przy czym nie muszą być montowane bezpośrednio przy niej. Można przykleić dekory w dowolnej odległości od drzwi czy okna. Dobrym pomysłem jest łączenie pilastrów z innymi elementami sztukaterii. Zwieńczając je ozdobnym gzymsem nadokiennym, utworzymy stylową ramę okienną lub drzwiową.

Ozdoby można montować także w innych miejscach na elewacji, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Pilastry umieszczone pomiędzy piętrami stworzą symboliczny poziomy podział i poszerzą bryłę budynku. Natomiast przyklejone pionowo wzdłuż elewacji, mogą wyznaczać poszczególne strefy reprezentacyjne, na przykład klatkę schodową. Jednocześnie wizualnie sprawią wrażenie, że budowla jest dużo wyższa, niż w rzeczywistości. Pomysłów na wykorzystanie sztukaterii jest bardzo dużo i można przy jej pomocy kreować dowolne złudzenia optyczne.

Powierzchnia styropianowych pilastrów pokryta specjalną mieszanką środków chemicznych i elastycznych żywic jest idealnie gładka oraz przygotowana do pomalowania na dowolny kolor. Najbardziej uniwersalne są śnieżnobiałe dekory, które prezentują się stylowo niemal w każdej aranżacji. Można także dopasować barwę sztukaterii do kolorystyki ścian, niejako wtapiając ją w elewację budynku. W ten sposób powstanie jednolita fasada z delikatnie zaznaczonymi ozdobnymi wzorami. Do pomalowania polistyrenowej dekoracji nie musimy szukać specjalistycznych środków i można do tego wykorzystać farby elewacyjne na bazie wody bez chemicznych rozpuszczalników.

Pilastry elewacyjne LuxuryArt – skomponuj własną dekorację

Poszczególne części pilastrów LuxuryArt: bazy, trzony i głowice można dobrać osobno. Każdy z elementów dostępny jest w kilku wzorach, co pozwala skomponować filary idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i gustu. Wśród trzonów są zarówno gładkie listwy przypominające łuk jak model PL2, proste z wyraźnymi żłobieniami – model  PL4, jak i frezowane w kształcie stożka, np. model PL5. Zróżnicowany jest także wybór baz oraz głowic, których forma i zdobienia wpływają na końcowy efekt całej aranżacji. Mogą być zbliżone szerokością do trzonu i stanowić jego przedłużenie, jak subtelna gładka podstawa pilastra BZ1 albo przybierać bardziej wymyślne kształty z bogatszymi zdobieniami, jak model głowicy GZ2.

Dzięki możliwości dowolnego łączenia wybranych części pilastra wykonana aranżacja z pewnością będzie unikatowa i oryginalna. Elementy mają powtarzalne wymiary, co pozwala stworzyć harmonijną i spójną stylistycznie kompozycję według własnego pomysłu. Styropianowe dekory ożywią fasadę, dodadzą jej szyku i sprawią, że będzie się niebanalnie wyróżniała na tle otoczenia. Sztukateria elewacyjna to najprostszy i niedrogi sposób na efektowne ozdobienie budynku i nadanie mu ciekawszej formy.