SZTUKATERIA I ŚWIAT DZIECKA

SZTUKATERIA I ŚWIAT DZIECKA

 

Sztukateria i świat dziecka

Pokój dziecka to jego małe królestwo, w którym spędza bardzo dużo czasu. To w nim śpi, odpoczywa, bawi się i uczy, dlatego powinien być urządzony funkcjonalnie i komfortowo. Warto zadbać o taką aranżację pomieszczenia, aby jego wystrój był stylowy oraz harmonijny, a jednocześnie podobał się jego mieszkańcowi. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie sztukaterii wewnętrznej, która umożliwia realizację wielu pomysłów na dekorowanie dziecięcego pokoju. Dzięki niej można stworzyć wymarzoną przestrzeń zarówno dla maluszka, jak i nastolatka.

Jaką sztukaterię wybrać do pokoju dziecka

W aranżacji dziecięcych pokojów bardzo dobrze sprawdzi się sztukateria wykonana z polistyrenu EPS-200. Materiał ten wyróżnia się dużą wytrzymałością, nie odkształca się oraz jest odporny na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie elementy styropianowej sztukaterii są niezwykle lekkie i można je z łatwością zamontować samodzielnie. Specjalna powłoka ochronna, którą pokryte są dekory, zabezpiecza je przed wilgocią i zmianami temperatury. Dzięki temu zapobiega powstawaniu pleśni, która mogłaby powodować alergie. Chroni także ozdoby przed zabrudzeniami oraz umożliwia ich zmywanie bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.

Bardzo duże możliwości dekoracyjne dają listwy przysufitowe i ścienne oraz wszelkiego rodzaju gzymsy. Dostępne są w wielu wzorach i kształtach, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiedni model do każdej aranżacji zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Żeby jeszcze zwiększyć walory ozdobne dekorów, można dodać do nich listwy z oświetleniem LED. Styropianowa sztukateria wewnętrzna oryginalnie jest biała i doskonale komponuje się z większością stylizacji. Można jednak bawić się kolorami i przemalować ją według własnych potrzeb. Powierzchnia dekorów jest odpowiednio przygotowana do bezpośredniego malowania dowolną farbą do wnętrz na bazie wody.

Pomysły na dekoracje dziecięcego pokoju z wykorzystaniem sztukaterii

Aranżując dziecięcy pokój, warto łączyć ze sobą różne elementy sztukaterii kreując oryginalne i efektowne stylizacje. Styropianowe dekory tworzą także udane duety ze wzorzystymi tapetami i dekoracyjnymi panelami ściennymi.

Sztukateria na ścianach i sufitach

Ściany w dziecięcym pokoju są szczególnie narażone na zabrudzenie, zwłaszcza gdy zamieszkuje go kilkulatek. Zabezpieczymy je przed tym, tworząc ozdobną angielską boazerię z wykorzystaniem listew ściennych od podłogi do połowy wysokości pomieszczenia. Biała barwa sztukaterii bardzo pasuje do pokoików niemowląt i małych dzieci oraz dobrze wygląda w towarzystwie szarości i pasteli. Przy pomocy niezbyt szerokich dekorów, jak listwa SP2 wykonamy dowolną dekorację na ścianie w kształcie różnych figur, np. domku lub trójkątów. Można puścić wodze fantazji i pomalować ozdoby na bardziej żywe kolory. Listwy ścienne dobrze nadają się także do podziału wnętrza na poszczególne strefy, wydzielając symbolicznie sypialnię i miejsce do zabawy czy nauki.

W każdym pokoju niezależnie od stylizacji sprawdzi się dekoracyjne zamaskowanie linii styku sufitu i ścian przy pomocy sztukaterii. Możemy w tym celu wykorzystać tradycyjne listwy przysufitowe lub dodatkowo wprowadzić do wnętrza nastrojowe źródło światła przy pomocy gzymsu oświetleniowego LED. Dekory świetnie sprawdzą się jako rama dla kolorowej tapety lub trójwymiarowych paneli ściennych. Listwy w tym samym stylu, np. gładki model FS19 można zamontować zarówno przy suficie, jak i przy podłodze.

Dekoracja pokoju nastolatka

Młodzież staje się bardziej poważna, co znajduje także odzwierciedlenie w wystroju jej pokojów, w których dziecinne dekoracje ustępują miejsca stylowym aranżacjom. Miłośnikom klasyki może spodobać się francuska boazeria z listew ściennych, np. model SP9 w połączeniu z tapetą w geometryczne wzory. Jeśli dodamy do tego ozdobną opaskę drzwi LOD3 i wykończenie sufitu sztukaterią powstanie szykowne i luksusowe wnętrze.

Aranżacja LuxuryArt z listwami ściennymi model SP9 i opaską drzwi LOD3

Aranżacja LuxuryArt z listwami ściennymi model SP9 i opaską drzwi LOD3

W pokoju nastolatka można także wykorzystać panele z betonu architektonicznego, ozdabiając nimi jedną ze ścian i akcentując wystrój przy pomocy gzymsu oświetlającego sufit. Takie wnętrze nabierze bardzo nowoczesnego wyglądu, a dodatkowo zostanie lekko wytłumione.

Sztukateria w pokoju dziecka – duża zmiana małym kosztem

Sztukateria wewnętrzna umożliwia realizację niemal każdego pomysłu aranżacyjnego. Ma także wiele zastosowań praktycznych, między innymi pozwala zamaskować pęknięcia i ubytki w tynku. Przy jej pomocy możemy też ukryć postrzępiony brzeg tapety czy porysowane ściany, bez konieczności wykonywania kosztownego remontu. Umożliwia także wizualną zmianę proporcji pomieszczenia. Wykorzystując odpowiednio dobrany rozmiar listew, można optycznie podwyższyć lub obniżyć wnętrze oraz powiększyć przestrzeń małego i wąskiego pokoju.

Dużą zaletą styropianowej sztukaterii jest dziecinnie prosty montaż. Dekory są bardzo lekkie i plastyczne, dzięki czemu łatwo poddają się obróbce. Można je przycinać pod dowolnym kątem przy pomocy piły lub ostrego noża i tworzyć bajeczne kompozycje w różnych kształtach. Również zamocowanie ozdób na ścianach czy suficie nie sprawia żadnego problemu. Wystarczy je po prostu przykleić do oczyszczonej powierzchni przy pomocy dobrego kleju montażowego. Warto zauważyć, że sztukateria polistyrenowa jest stosunkowo tania, zatem to doskonały sposób na efektowną i błyskawiczną metamorfozę wnętrza bez dużego nakładu pracy i kosztów. Dekoracje można wykonać wspólnie z dzieckiem, łącząc urządzanie jego pokoju ze świetną zabawą