SZTUKATERIA SUFITOWA I STYL SKANDYNAWSKI

SZTUKATERIA SUFITOWA I STYL SKANDYNAWSKI

 

Sztukateria sufitowa we wnętrzach w stylu skandynawskim

Styl skandynawski przebojem wkroczył do naszych domów i od lat cieszy się ogromną popularnością. Przeważnie przywodzi na myśl jasne minimalistyczne pomieszczenia z prostymi w formie meblami, niewielką ilością dekoracji oraz białymi ścianami. Skandynawski design ma jednak wiele odcieni, a urządzone w ten sposób wnętrza mogą wyglądać bardziej eklektycznie. Często wykorzystuje się w nim żywsze barwy ziemi i głębokie szarości, wzorzyste dodatki oraz łączy akcenty stylistyczne z różnych okresów historycznych. Wspólne cechy wszystkich aranżacji to zastosowanie naturalnych tkanin, drewna i szkła oraz tworzenie komfortowych i harmonijnych przestrzeni. Połączenie nowoczesnych mebli z antycznym kominkiem i dekoracyjną sztukaterią sufitową to kwintesencja prawdziwego skandynawskiego stylu.

Sztukateria sufitowa – idealne połączenie tradycji i nowoczesności

Mieszkańcy krajów skandynawskich słyną z pragmatyzmu, co przejawia się także w stworzonym przez nich designie. Urządzone zgodnie z jego zasadami wnętrza, mają przede wszystkim zapewnić wygodę i funkcjonalność. Wyróżniają się oszczędnym wyposażeniem, które nie przytłacza pomieszczenia i pozwala uzyskać wrażenie przestronności. Wybierane są takie meble oraz dodatki, które są bardzo praktyczne i jednocześnie proste oraz utrzymane w stonowanych kolorach.

W tym kontekście zastosowanie sztukaterii wewnętrznej, kojarzonej często z bogatymi ornamentami, może wydawać się nieco ekscentrycznym rozwiązaniem. Jednak współczesne listwy przysufitowegzymsy karniszowe i inne elementy sztukateryjne mają proste formy lub delikatne żłobienia, które doskonale pasują do aranżacji skandynawskich. Te minimalistyczne dekoracje nawiązujące do tradycyjnego zdobienia nadają nowoczesnym stylizacjom wykwintnego charakteru i podkreślają ich piękno.

Aranżacje wnętrz skandynawskich ze sztukaterią sufitową

Sztukateria sufitowa we wnętrzach skandynawskich ma wiele zastosowań, a dobrze dobrane wzory dekorów ożywią i dopełnią dość ascetyczny wystrój. Przy pomocy ozdobnych listew można atrakcyjnie wykończyć ostre połączenie ściany z sufitem, wypełniając wrażenie pustki. Ich skromna ornamentyka i śnieżnobiały kolor doskonale komponują się ze stonowanymi barwami, szarościami oraz naturalnymi materiałami stosowanymi w stylu skandynawskim. Dobrym przykładem jest listwa przysufitowa Luxury Art model FS10 w kształcie łuku z delikatnymi rowkami, która szykownie ozdobi szczyt pomieszczenia.

 

 

Listwa przysufitowa Luxury Art model FS10

 Listwa przysufitowa Luxury Art model FS10

Jeśli dodamy do takiej dekoracji oświetlenie LED, wnętrze będzie wyglądało zjawiskowo. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, można wybrać gzyms z górnym światłem padającym na sufit lub listwę oświetlającą ścianę. Wybór wzorów jest bardzo duży i każdy może znaleźć taki, który idealnie trafia w gust i pasuje do całej aranżacji. Praktycznym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę urządzając skandynawskie wnętrza są gzymsy karniszowe. Estetycznie ukrywają niezbyt urodziwe szyny czy inne mocowania zasłon oraz gustownie akcentują okno. Również takie dekory mogą być wyposażone w oświetlenie LED, co jeszcze potęguje ich ozdobny charakter. Nastrojowe subtelne źródło światła przyda się w każdym pomieszczeniu i doda mu nutki nostalgii.

Maskownica szyny sufitowej Luxury Art model FK10

Maskownica szyny sufitowej Luxury Art model FK10

Praktyczne zastosowanie sztukaterii sufitowej w stylu skandynawskim

Sufitowa sztukateria to idealna dekoracja wnętrz w stylu skandynawskim lubującym się w praktycznych rozwiązaniach. Przy pomocy listew można dowolnie wymodelować proporcje pomieszczenia, powiększając je lub obniżając, w zależności od potrzeb. Dekory świetnie przykryją też wszelkie nieestetyczne ubytki czy pęknięcia na połączeniu ściany i sufitu, wyrównają krzywizny oraz zamaskują ewentualne niedociągnięcia po malowaniu. Niektóre modele, jak np. listwa przysufitowa FS1 mają pod spodem wystarczająco dużo miejsca na ukrycie przewodów od kolumn czy innych zwisających kabli, które szpecą uporządkowaną przestrzeń.

Styropianowe elementy sztukateryjne mają idealnie gładką powierzchnię pokrytą specjalną powłoką, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i są odporne na zabrudzenia. Mają także małą wrażliwość na wilgoć oraz zmiany temperatury i można je wykorzystać również w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Listwy przysufitowe to dobry sposób na jednolite wykończenie całego mieszkania, co pozwoli zachować tak ważną w stylu skandynawskim harmonię aranżacji.

Sztukateria sufitowa – trwała dekoracja przyjazna dla środowiska

W wysoko rozwiniętych krajach panuje trend na szukanie ekologicznych rozwiązań we wszystkich obszarach życia, również w architekturze. Sztukateria sufitowa doskonale wpisuje się w ten nurt. Dekoracje wykonane są z wytrzymałego i nietoksycznego polistyrenu, który jest bardzo odporny na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, a dzięki temu wyróżnia się dużą trwałością. W przypadku chęci zmiany wystroju wnętrz nie trzeba demontować i wyrzucać elementów sztukateryjnych wystarczy przemalować je na dowolny kolor uzyskując tym samym zupełnie inną aranżację. Dobrze dopasowane do stylizacji dekory pozwolą stworzyć wrażenie ładu i przestronności w każdym wnętrzu skandynawskim.