SZTUKATERIA W STYLU ART DECO - HIT CZY KIT?

Sztukateria w stylu art déco – moda czy kicz?

Luksus, sentymentalizm i wysoka jakość – te słowa najlepiej określają styl art déco, który powstał w okresie międzywojennym i do dzisiaj jest popularnym trendem designerskim. Ten wyjątkowy kierunek artystyczny był odpowiedzią na modę francuską, gdzie bogato zdobione wyposażenie mieszało się ze zwyczajnymi przedmiotami codziennego użytku, powodując aranżacyjny chaos. Zaczerpnął z niej to, co ekskluzywne, wprowadzając jednocześnie harmonię do wnętrz, dzięki czemu powstały eleganckie stylizacje bez przesadnego przepychu.

Art déco w wolnym tłumaczeniu z francuskiego oznacza sztukę dekorowania. Jest niczym wehikuł czasu, łączący elementy z minionych epok ze współczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z tym stylem spotkamy zarówno antyczne meble, jak i nowoczesną sztukę czy designerski sprzęt. Najważniejsza jest wysoka jakość wszystkich elementów wystroju oraz dopracowanie aranżacji w najdrobniejszych szczegółach. Do wykończenia podłóg wykorzystuje się naturalne drewno i najlepsze posadzki, na ścianach królują wzorzyste tapety, a wszystko dopełnia elegancka sztukateria.

Styl art déco – sztuka dekorowania wnętrz

Wnętrza art déco przepełnione są szykownym wyposażeniem i licznymi dekoracjami, które wyróżniają się najwyższą jakością i solidnym wykonaniem. Charakterystycznymi elementami tych zjawiskowych aranżacji są:

  • stylowe i jednocześnie bardzo funkcjonalne meble – zarówno antyki, jak i ich unowocześnione formy;
  • odważne nasycone barwy (żółć, czerwień, turkus, fiolet, głęboka zieleń i granat) oraz kontrastowe zestawienia kolorów, np. bieli z czernią;
  • luksusowe materiały: lakierowane parkiety, fornirowane drewno, marmur, terakota, barwione szkło, metale szlachetne, welurowe tkaniny oraz naturalne skóry;
  • eleganckie dodatki: kryształowe żyrandole, ozdobne lustra, sztukateria, rzeźby z brązu, bukiety egzotycznych kwiatów.

Typową cechą stylu art déco jest wszechobecna geometryczność, która przejawia się zarówno w harmonijnym kształcie mebli, jak i symetrii dekoracji. Niezbędne są dodatki z powtarzalnymi motywami w kształcie rombów, trójkątów, heksagonów, promieni czy zygzaków. Geometryczne wzory pojawiają się na: tapicerowanych obiciach i zasłonach, kaflach i dywanach na podłodze, tapetach i płytkach na ścianach oraz sztukateryjnych gzymsach i listwach przy suficie.

Sztukateria – szykowna dekoracja w stylu art déco

Wysokiej jakości sztukateria styropianowa to historyczna forma zdobienia w nowoczesnym wydaniu, która świetnie wpisuje się w zasady urządzania wnętrz panujące w stylistyce art déco. Stosowana jest do dekorowania sufitów, tworzenia geometrycznych wzorów na ścianach oraz „ubierania” drzwi i okien w efektowne ramy. Doskonale podkreśla kunszt wyposażenia i szykownie akcentuje luksusowy charakter pomieszczeń. Styl art déco to zupełne przeciwieństwo minimalizmu. Pozwala na dość dużą swobodę aranżacji i łączenie różnych form dekoracji, dlatego można śmiało wykorzystywać w nim wiele elementów sztukaterii wewnętrznejOzdobne listwy i gzymsy pozwalają kreować unikatowe kompozycje, dzięki którym uzyskamy gustowne wykończenie eleganckich apartamentów, mieszkań i domów.

Rodzaje i wzory sztukaterii pasujące do stylu art déco

Styl art déco przywiązuje ogromną wagę do detali i nie ma w nim miejsca na przypadkowe rozwiązania. Dlatego wszystkie elementy sztukaterii, które chcemy wykorzystać w aranżacji, muszą być odpowiednio dopasowane. Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju listwy oraz gzymsy, którymi można ozdobić niemal wszystkie części pomieszczenia. Dostępnych jest wiele wzorów z eleganckimi żłobieniami, wypukłościami i tłoczeniami, idealnie pasujących do stylizacji art déco.

Każdą aranżację można wykończyć przy pomocy listew przysufitowych, które dekoracyjnie zamaskują linię styku sufitu ze ścianą i ukryją spękania lub uszczerbki powstałe w tych miejscach. Wykorzystując szerokie dekory, można także optycznie obniżyć zbyt wysokie pomieszczenia. Doskonałym przykładem jest listwa sufitowa Luxury Art model FS1, która spełni wszystkie wymienione funkcje. Dodatkowo posiada przestrzeń na ukrycie kabli, np. od głośników umieszczonych wysoko na ścianie.

Listwa przysufitowa Luxury Art model FS1

Listwa przysufitowa Luxury Art model FS1

Przy pomocy dekorów można również stworzyć unikalne dekoracje na ścianach w postaci ramek lub lamperii, wykorzystując na przykład listwę przyścienną model SP2.

 Listwa przyścienna Luxury Art model SP2

Listwa przyścienna Luxury Art model SP2

Aranżację w stylu art déco pięknie podkreślą gzymsy oświetlające sufit lub ścianę. Dają one delikatne źródło światła, które doda wnętrzom nastrojowego charakteru. Przy pomocy dekorów z listwą LED można także stworzyć elegancką obudowę nieestetycznych karniszy lub szyn do zasłon. Można do tego zastosować przykładowo gzyms karniszowy FK1 ze zdobieniami idealnie pasującymi do stylizacji art déco. Sztukateria daje wiele możliwości dekorowania wnętrz i warto skorzystać z tych elementów w każdej aranżacji.

Czy styl art déco sprawdzi się we wszystkich wnętrzach

Modne aranżacje wnętrz w stylu art déco urzekają elegancją, wyszukanym smakiem i kunsztem dopracowania każdego detalu. Ze względu na ich dekoracyjność i bogaty wystrój najlepiej sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach w kamienicach oraz przestronnych apartamentach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrane elementy wykorzystać również w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Kanapa w welurowym pikowanym obiciu, kryształowy żyrandol i ozdobna sztukateria dodadzą szyku nawet niewielkiemu salonowi. Art déco jest elitarnym stylem dla osób, które cenią sobie unikatowe meble, piękne i użyteczne przedmioty oraz wyjątkową elegancję. Jednocześnie jest dość kosztowny i wymaga dużego wyczucia, aby nie przesadzić z ilością dekoracji. Urządzając dom i mieszkanie w tej stylistyce, warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.