SZTUKATERIA WE WNĘTRZACH – PROSTY PRZEPIS NA STYLOWĄ ARANŻACJĘ

SZTUKATERIA WE WNĘTRZACH – PROSTY PRZEPIS NA STYLOWĄ ARANŻACJĘ

 

 

Myślisz o tym, aby nieco odświeżyć aranżację wnętrza domu? A może planujesz metamorfozę swojego mieszkania? Niezależnie od tego, czy właśnie przeprowadzasz remont, czy wykańczasz swoje cztery kąty, możesz zrobić to, sięgając po elegancką sztukaterię. Dowiedz się, jak wykorzystać efektowne dekory do urządzenia stylowego wnętrza.

Dlaczego właśnie sztukateria?

Już setki lat temu starano się, aby wnętrza domów były estetycznie zaaranżowane i gustownie wykończone. Od czasów starożytnych montowano w domach elementy sztukaterii, jednak szczególnie finezyjne i wymyśle dekory powstały dopiero w okresie renesansu oraz baroku. Zdobiły one wnętrza pałaców, dworków oraz kamienic należących do zamożnych mieszczan.

Sztukaterią ozdabiano zarówno ściany, jak i sufity – jej elementy mocowano wokół luster, kominków, lamp oraz w narożnikach pomieszczeń. Miały one podkreślić eleganckie wykończenie wnętrza i nadać mu blichtru. W zdecydowanej większości przypadków zdobienia te miały szlachetny biały odcień i nawiązywały do pałacowego stylu.

Dzisiaj elementy sztukaterii pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Przy ich pomocy można ukryć niedoskonałości pomieszczeń, przewody czy nierówności ścian. Ponadto są one często wykorzystywane do optycznego powiększania wnętrz czy sprawiania, by wydawało się wyższe.

Nowoczesna sztukateria ze styropianu to sposób na to, aby podkreślić luksusową aranżację czy urządzić dom w klasycznym stylu oraz by wprowadzić do mieszkania przytulną atmosferę. Takie ozdobniki sprawdzają się także w biurach, pokojach hotelowych czy ekskluzywnych lokalach gastronomicznych.

Jakie sztukaterie mogą dziś zdobić wnętrza?

Mimo że niegdyś w najelegantszych wnętrzach wykorzystywano dekory z gipsu, obecnie doskonale zastępuje je styropianowa sztukateria wewnętrzna. Jakie są jej największe atuty?

  • Jest lekka, a jej montaż zajmuje niewiele czasu – potrzebny jest do niego jedynie odpowiedni klej oraz ostry nóż.
  • Prezentuje się tak samo efektownie jak elementy dekoracyjne wykonane z gipsu, a przy tym jest lżejsza i nie obciąża ścian.
  • Wytrzymałość i atrakcyjna cena.
  • Wymyślne, fantazyjne sztukaterie odeszły do lamusa – dziś stawia się na nieco prostsze formy i subtelniejsze dekoracje. Dlatego też, aby nadać wnętrzom styl i wyjątkową atmosferę, warto pomyśleć o montażu:
  • gzymsów – styropianowe gzymsy mogą służyć nie tylko do ozdabiania styku ściany i sufitu. Można za nimi ukryć karnisze lub zamontować w znajdujących się na ich powierzchni wcięciach taśmy Sztukateria ta może stanowić także element aranżacji świetlnej;
  • listew przysufitowych – mogą być proste, gładkie, zaokrąglone lub mieć formę łuku. Przy ich pomocy da się łatwo ukryć przewody i nadać eleganckiego charakteru pomieszczeniom;
  • listew ściennych – zmieniają one optycznie proporcje pomieszczenia. Dzięki tym dekoracjom wydaje się ono przestronniejsze. Listwy ścienne, tak jak gzymsy, mogą mieć ozdobne żłobienia lub prostą, minimalistyczną formę;
  • betonu architektonicznego – elastyczna, popielata okładzina to pomysł na pokrycie fragmentu lub całości ściany. Ten sposób wykańczania wnętrz cieszy się obecnie ogromną popularnością.

Jak dobrać odpowiednią sztukaterię do wnętrza?

Ozdobne listwy czy gzymsy to atrybut nie tylko reprezentacyjnych, bardzo eleganckich pomieszczeń. Mimo że sztukateria kojarzy się z klasycznym stylem, z powodzeniem można ją wykorzystać także w nowoczesnych aranżacjach.

Proste listwy – ścienne i sufitowe – perfekcyjnie komponują się z minimalistycznym, skandynawskim designem. Można je malować, a tym samym dopasować do koloru ścian, podłogi czy stolarki okiennej. Właśnie dlatego styropianowa sztukateria wewnętrzna oraz beton architektoniczny są sposobem na podkreślenie uroku loftów i innych surowo wykończonych wnętrz.

Dekory są też obowiązkowe w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour, angielskim czy paryskim. Listwy ścienne oraz sufitowe o miękkich, łagodnych i zaokrąglonych kształtach są kropką nad „i” w przypadku tych aranżacji.

Są stylowe, lekkie, można je zamontować szybko i niskim kosztem – sztukaterie wewnętrzne to patent na ekspresową metamorfozę domu czy mieszkania i gustowne ozdobienie wnętrz. Robią wrażenie, są efektowne i pozwalają ciekawie, oryginalnie wykończyć pomieszczenia.