BETON I GIPS DUMNIE WKRACZAJĄ NA SALONY!

BETON I GIPS DUMNIE WKRACZAJĄ NA SALONY!

Elegancka biel i efektowna szarość to odcienie, które dominują w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Pomieszczenia takie są często wykańczane gipsem oraz betonem, które cechuje prosty, a jednocześnie modny design. Jak można wykorzystać te materiały, urządzając dom czy biuro? I dlaczego dekory oraz elementy wykończeniowe z gipsu i betonu są obecnie tak popularne?

Beton architektoniczny – co to takiego?

Z betonu powstają fundamenty i ważne elementy konstrukcyjne budynków, jednak jego surowy wygląd i szary odcień zrobiły karierę także w aranżacji wnętrz. Do wykańczania pomieszczeń wykorzystuje się trzy jego rodzaje:

  • elastyczny beton architektoniczny – jest to cienka i lekka okładzina. Powstaje z surowców, które są poddawane specjalnej obróbce, dzięki czemu materiał ten można zginać, transportować w rolkach oraz szybko, samodzielnie montować na ścianach. Okładzina ta ma elegancki, szary kolor, jest gładka i nadaje pomieszczeniu surowego, ale stylowego wyglądu. Wyróżnia ją także wytrzymałość, gdyż jest wzmocniona siatką z włókna szklanego;
  • beton architektoniczny w tynku, czyli cienkowarstwowy tynk dekoracyjny. Jego nałożenie na ścianę nie jest trudne, a ponadto prezentuje się on dokładnie tak, jak surowy materiał budowlany. Można nakładać go na płyty karton-gipsowe, ale także na inne tynki – cementowe i cementowo-wapienne. Jego atutami są zarówno trwałość, jak i nieprzeciętne walory estetyczne;
  • beton architektoniczny w formie dużych, sztywnych płyt.

Ten materiał wykończeniowy jest na tyle efektowny i estetyczny, że nie wymaga dalszej obróbki. Na jego powierzchni znajdują się charakterystyczne, naturalne przebarwienia. Beton dekoracyjny wrócił do łask w wielkim stylu – dziś wykorzystuje się go nie tylko w biurach czy hotelach, ale ozdabia się nim również ściany we wnętrzach domów i mieszkań.

Gips we wnętrzach, czyli efektowne panele 3D

Ci, którzy nie chcą, aby w pomieszczeniu wiało nudą, mogą zdecydować się na wykończenie ścian przy pomocy gipsu. W ten sposób powstaną na nich dekoracje przestrzenne – gładką płaszczyznę zastąpią ciekawe żłobienia, fale, wypukłości, finezyjne wzory i trójwymiarowa struktura.

Panele ścienne 3D z gipsu to efektowne i wytrzymałe płyty – są odporne na ogień oraz na uszkodzenia mechaniczne. Montuje się je, wykorzystując mocny klej montażowy albo cementowy – kiedy będą już solidnie przytwierdzone do ściany, można pomalować je farbą. Docenia się je także za to, że stanowią barierę akustyczną oraz izolację termiczną.

Gipsowe panele 3D nie ograniczają możliwości dekoracji wnętrz. Można w nich wiercić, dzięki czemu na pokrytych nimi ścianach mogą znaleźć się obrazy, półki czy ozdobne detale.

Gips i beton w aranżacji nowoczesnych wnętrz

Beton architektoniczny – czy to w formie tynku dekoracyjnego, czy w postaci elastycznej okładziny – świetnie sprawdza się w eleganckich biurach, kancelariach, recepcjach czy pokojach hotelowych. Jest wręcz obowiązkowym elementem wykończeniowym we wnętrzach, które ma cechować industrialny, loftowy styl. Jednak może być on łączony między innymi także z naturalnym drewnem, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w przestrzeni domowej.

Beton dekoracyjny może pokrywać całą ścianę lub tylko jej fragment – efektownie kontrastuje z farbami w jasnych odcieniach. Doda uroku salonowi, stworzy przytulną atmosferę w sypialni, podkreśli minimalistyczną aranżację kuchni.

Panele gipsowe 3D to propozycja dla wszystkich tych, którzy stawiają na ciekawe faktury, i oryginalne wykończenie. Te dekoracje ścienne świetnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu glamour, a także pasują do nowoczesnych aranżacji – dotyczy to zwłaszcza płyt ozdobionych trójwymiarowymi, geometrycznymi wzorami. Można przy ich pomocy eksponować fragmenty ścian, malować je na dowolne kolory czy łączyć z innymi zdobieniami.

Zarówno beton architektoniczny, jak i panele 3D zyskały popularność dzięki łatwemu montażowi, możliwości szybkiej metamorfozy wnętrza oraz walorom estetycznym. Warto sięgać po nie, chcąc w możliwie najkrótszym czasie  efektownie wykończyć lub odmienić pomieszczenia.