JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ MAŁY PRZEDPOKÓJ?

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ MAŁY PRZEDPOKÓJ?

 

Wystrój przedpokoju ma wpływ na pierwsze wrażenie dotyczące całego domu. Właśnie dlatego warto zadbać, aby był on dopracowany w każdym calu i wygodnie urządzony. Właściciele małych czy wręcz mikroskopijnych mieszkań nie muszą załamywać rąk – mogą zastosować kilka trików, aby wnętrza wydawały się większe niż w rzeczywistości. Oto patenty na to, jak optycznie powiększyć niewielki przedpokój!

Kolory i ściany w małych przedpokojach

Wąskie, ciasne i nieustawne – tak najkrócej można opisać przedpokoje w polskich mieszkaniach. Zdarza się także, że pomieszczenia te nie mają zbyt imponującego metrażu, nawet jeśli znajdują się w domach.

Jednak już dobranie odpowiedniej kolorystyki może zdziałać cuda – są odcienie, które sprawiają, że pomieszczenie wygląda na przestronniejsze. Jak dobrać właściwą tonację kolorystyczną i fakturę ścian do niewielkiego przedpokoju?

  • W małych pomieszczeniach sprawdzają się przede wszystkim jasne, łagodne kolory – należy przy tym unikać ciepłych barw. Dlatego zrezygnuj z beżu czy pastelowego różu na przykład na rzecz bieli, grafitu, popielatego i innych odcieni szarości. Jeśli nie chcesz malować ścian, wykorzystaj elastyczny beton architektoniczny. Jego jasny, naturalny odcień sprawi, że przedpokój optycznie się powiększy.
  • Postaw na pasy i wzory – mały przedpokój będzie wyglądał na większy, jeśli na ścianach znajdą się tapety w pionowe prążki. Powinny być one dosyć drobne, tak aby nie przytłaczały pomieszczenia. Natomiast w przypadku krótkiego, ale szerokiego przedpokoju sprawdzą się gipsowe panele 3D z poziomymi falami czy wyżłobieniami.
  • Pomaluj jedną ze ścian na ciemny, kontrastowy kolor – dobrym wyborem będzie nawet czerń. W ten sposób wnętrze zyska głębi i będzie wydawało się dłuższe.

Magia dodatków

Sprawdzonym patentem na optyczne powiększenie przedpokoju są lustra. Warto postawić na takie, które będą sięgały od podłogi do samego sufitu – nie tylko zmienią one proporcje pomieszczenia, ale będą także odbijały światło, dzięki czemu wnętrze będzie sprawiało wrażenie większego. Duże lustra mogą znaleźć się bezpośrednio na ścianie lub na drzwiach szafy.

Ponadto w przedpokoju warto umieścić plakat lub obraz – o ile na ścianach jest wystarczająco dużo miejsca. Sprawdzi się jasna kompozycja, pejzaż czy panorama miasta. Dzięki takiemu niewielkiemu detalowi wnętrze wyda się przestronniejsze.

W małym przedpokoju lepiej zrezygnować z dywaników i różnego rodzaju chodników. Zdecydowanie lepiej zaprezentuje się podłoga stworzona z płytek o wysokim połysku. Warto postawić na jasny gres dopasowany do koloru ścian. Sprytnym zabiegiem jest też położenie w przedpokoju takiej samej podłogi jak w innych pomieszczeniach – w ten sposób zniknie wyraźnie zarysowana granica między pokojami, a małe wnętrze wyda się większe.

Szyku i metrażu doda pomieszczeniu również listwa ścienna – prosta, zaokrąglona, z ozdobnym wykończeniem. Warto pomalować ją na kolor ciemniejszy niż ściany, dzięki czemu wnętrze optycznie zyska na wielkości.

Oświetlenie przedpokoju

W wąskich, nieustawnych pomieszczeniach należy unikać zarówno lamp wiszących, stojących, jak i kinkietów ściennych – mogłyby one dodatkowo przytłoczyć niewielkie wnętrza. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie, które można „ukryć”, czyli halogeny montowane pod podwieszanym sufitem. Oprócz tego przedpokój powiększysz przy pomocy światła, stawiając na:

  • podświetlenie sufitu – w tym celu należy zamontować na ścianie specjalny gzyms, na którego powierzchni znajduje się wcięcie na taśmę LED;
  • oświetlenie ścian – można do tego wykorzystać gzyms oświetlający ścianę, który mocuje się do sufitu.

Dobór odpowiedniej kolorystyki i dodatków oraz montaż sztukaterii wystarczą, aby przedpokój jednocześnie wydawał  się większy i stał się efektowny. Dekoracyjne gzymsy, listwy, beton architektoniczny oraz panele 3D sprawią, że pomieszczenie zyska na głębi i będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego.