TRZY SPOSOBY NA OŻYWIENIE WNĘTRZA

TRZY SPOSOBY NA OŻYWIENIE WNĘTRZA

 

 

Trzy sposoby na ożywienie wnętrza

Wiele współczesnych trendów wnętrzarskich opiera się na stonowanych barwach i minimalistycznym wyposażeniu. Taki wystrój pomieszczenia daje poczucie harmonii oraz sprawia wrażenie subtelnej elegancji, ale z czasem może się znudzić i potrzebna jest odmiana. Nie trzeba jednak przeprowadzać generalnego remontu, żeby wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru. Więcej kolorów i wzorów, dodatkowe oświetlenie czy ozdobne dekory to małe zmiany, przy pomocy których można dokonać wielkiej metamorfozy. Wykorzystując takie dodatki, w prosty sposób i niewielkim kosztem ożywimy każdą przestrzeń.

Sztukateria i spółka

Ponadczasowym rozwiązaniem w dekorowaniu pomieszczeń jest sztukateria wewnętrzna. Po te historyczne elementy ozdobne chętnie sięgamy podczas wykańczania klasycznych i nowoczesnych wnętrz. Najbardziej popularne są lekkie listwy i gzymsy styropianowe o białej barwie, które prezentują się bardzo stylowo w większości aranżacji. Sztukateria tworzy też udane duety z innymi elementami dekoracyjnymi i bardzo dobrze się czuje w towarzystwie różnych wzorów i żywych kolorów. Proste wnętrze z dekoracyjną tapetą, barwnymi tkaninami, dopełnione ozdobną frezowaną listwą przysufitową nadal będzie wyglądało subtelnie, lecz nabierze więcej życia.

królewskie łóżko

Pomalowanie pomieszczenia na inny kolor to sprawdzony i jeden z najszybszych sposobów na dodanie mu dynamiki. Ściany nie muszą jednak pozostać zupełnie gładkie. Przed malowaniem można przykleić na nich ozdobne ramki z listew ściennych i dopiero potem całość pokryć wybraną barwą. W taki sposób sztukateria nie będzie odróżniała się kolorystycznie od otoczenia, ale jej obecność zostanie zaznaczona jako wypukły wzór. Wybór dekorów jest bardzo duży i można stworzyć dowolną kompozycję z ich wykorzystaniem.

tapczan i laptop

Czasami wystarczy tylko niewielki akcent, żeby ożywić wnętrze. Dobrym przykładem są listwy do zabudowy karnisza, które umieszczane są nad oknem. Jak sama nazwa wskazuje, służą do zamaskowania szyn i karniszy do zasłon, które chcemy ukryć przed wzrokiem. Listy mogą mieć prosty kształt lub ozdobne frezowania i w każdej formie przede wszystkim stanowią bardzo stylową ozdobę. W połączeniu z mięsistymi drapowanymi zasłonami w interesującym kolorze nadadzą wnętrzu luksusowego charakteru. Możemy jeszcze spotęgować ten efekt, dodając do nich taśmę LED rzucającą na całą dekorację delikatną poświatę.

Rozświetlone wnętrze to podstawa

Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi ożywić wszystkie pomieszczenia. Stosując różne źródła światła, mamy możliwość dopasowania nastroju do każdej sytuacji. Ciekawym rozwiązaniem są podwieszane sufity tworzone w różnych stylach. Jedną z opcji jest stała konstrukcja, jednak wymaga ona nieco zachodu i sporych wydatków. Alternatywnym wyjściem jest zastosowanie gzymsów halogenowych, które szybko zamontujemy samodzielnie. Listwy można umocować wokół wnętrza lub podzielić je na mniejsze odcinki i przyklejać w dowolnym miejscu tworząc oryginalne dekoracje. Halogenowe gzymsy umożliwiają dopasowanie ilości punktów świetlnych według własnych potrzeb i upodobań.

 łóżko nowoczesne

Innym pomysłem na wprowadzenie do pomieszczenia dodatkowego światła są listwy z taśmami LED. To bardzo ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie. Mamy do wyboru wiele rodzajów dekorów tego typu w rozmaitych wzorach. Do wykończenia aranżacji można użyć na przykład gzymsu oświetlającego sufit lub ścianę, dające delikatne rozproszone światło, które stworzy niezwykły klimat w każdym wnętrzu. Szczególnie dobrze sprawdzą się w sypialni, wprowadzając do niej romantyczny nastrój. Przydadzą się także w pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest subtelne oświetlenie wieczorem i w nocy, jak pokój dziecinny czy łazienka. Można użyć taśmy LED w różnych kolorach i uzyskać jeszcze ciekawszy efekt wizualny.

Zaletą wszystkich elementów sztukaterii jest niezwykle prosty montaż, który można wykonać samodzielnie. Dekory są lekkie i bardzo plastycznie, więc łatwo je przycinać za pomocą ostrego noża i kreować autorskie dekoracje. Do zamocowania wystarczy mocny klej i błyskawicznie możemy cieszyć się zupełnie nowym wystrojem wnętrza.

Efekt trójwymiarowych ścian

Unikatową dekoracją tworzące niesamowite złudzenia optyczne są panele ścienne 3D, które zasługują na uwagę każdego, kto ceni sobie oryginalne aranżacje. Tworzą iluzję głębi i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i dynamiczne. Niezwykle realistyczne wzory wprowadzają wyjątkowy klimat do wnętrza. Załamujące się na nich światło powoduje, że o każdej porze dnia i nocy wyglądają inaczej, a przez to sprawiają wrażenie, jakby ściana żyła własnym życiem. Trójwymiarowe panele bardzo mocno rzucają się w oczy i najlepiej stosować je na jednej ścianie, a nawet tylko na wybranym fragmencie. Wyraźnie faktury i odważne kolory doskonale sprawdzą się na dużych przestrzeniach. W mniejszych pokojach warto postawić na delikatniejsze wzory.

Aranżacja LuxuryArt z wykorzystaniem paneli 3D SURGE

Aranżacja LuxuryArt z wykorzystaniem paneli 3D SURGE

Zjawiskowy klimat i możemy także uzyskać, dekorując ścianę betonem. Z pozoru surowe mury ożywiają wnętrze i pasują nie tylko do ultranowoczesnych aranżacji. Tworzą udaną kompozycję z drewnem i wprowadzą nutkę świeżości także do klasycznie urządzonych pomieszczeń. Przy pomocy betonu architektonicznego w formie tynku można stworzyć niepowtarzalną fakturę ściany dającą niezwykłe trójwymiarowe efekty wizualne. Taka dekoracja pasuje do każdego pokoju, a także kuchni, łazienki i korytarza. Podobny efekt z powtarzalnym wzorem uzyskamy przy pomocy betonu architektonicznego w formie okładziny. Elastyczne panele są bardzo łatwe do zamontowania – wystarczy je po prostu przykleić do ściany.

Ściana pokryta betonem

Aranżacja LuxuryArt ze ścianą pokrytą betonem architektonicznym

Dodatki ożywiające wnętrze

Poza dekoracyjnym wykończeniem ścian i sufitów warto także zadbać o odpowiednie dodatki, które uzupełnią aranżację. Uniwersalne są ozdobne poduszki, zasłony i dywany idealnie dopasowane do stylizacji wnętrza. Jednolite ściany doskonale ożywimy, wieszając na nich obrazy lub zdjęcia czy duże lustro w ozdobnej ramie. Do dekoracji można też wykorzystać różnego rodzaju rękodzieło: drewniane szkatułki, ręcznie robione świece czy ceramikę, wszystko zależy od gustu. W każdym pomieszczeniu przydadzą się również rośliny, które dosłownie wprowadzą do niego więcej życia.